Velký Javor – záchrance šumavského lyžování

Velký Javor – záchrance šumavského lyžování Zdroj: Tomáš Rucký

Pokud se momentálně chcete vydat za lyžovačkou někam, kde leží dostatek sněhu, ale nechce se vám vážit dlouhá cesta do Alp, můžete zkusit nejvyšší horu Šumavy, tedy Velký Javor, který leží sice už na německé straně Šumavy, nicméně jen pár minut od českých hranic.

Momentálně jsou kromě dětské části na Turnhofu v provozu všechny hlavní sjezdovky a leží na nich kolem 40 cm sněhu. S nadsázkou lze říci, že Velký Javor momentálně zachraňuje lyžování široko daleko, protože jarní počasí zacvičilo s nejednou českou sjezdovkou a některé české areály jsou už touto dobou mimo provoz. Výhodou Velkého Javora je jeho nadmořská výška 1456 m, kdy v nejvyšších částech areálu je tolik sněhu, kolik se na únor sluší a patří. Lepším sněhovým podmínkám pomáhá také severní orientace sjezdovek, kdy se do nich neopírá celý den slunce a samozřejmě si areál pomohl v době mrazů svým arsenálem sněžných děl, kterých tu mají na 55 kousků.

Zdroj: Tomáš Rucký Velký Javor začíná provoz v 8:30 a v těchto jarních podmínkách se vyplatí být na kopci první, protože pak začíná sníh postupně měknout. Minimálně první dvě hodinky si ovšem poměrně slušně zalyžujete na sjezdovkách s kvalitními parametry – zdejší tratě se totiž pyšní štědrou šířkou, dostatečnou přehledností a ryze sportovním sklonem.

Zdroj: Tomáš Rucký V provozu jsou momentálně kromě Turnhofu (modrá sjezdovka a dětský lyžařský park) všechny hlavní sjezdovky, a to dokonce i v celé délce černá sjezdovka Weltcupstrecke, na které se jel v minulosti Světový pohár žen. Tato sjezdovka začíná velmi prudkým, ale za to dostatečně přehledným padákem, na kterém smýkaný oblouk není rozhodně žádnou ostudou. Zhruba od půlky se sklon trochu zvolní a lehce narovná v prostorné carvingové náměstíčko, kde se naopak můžete do oblouků pokládat, co vám tělo dovolí. Mojí nejoblíbenější sjezdovkou je centrální červená trať Böhmerwaldtstrecke, která je ze všech sjezdovek nejširší a má velmi příjemný sklon, který svou akorátností rovněž nahrává pokládaným obloukům na hranách.

Zdroj: Tomáš Rucký Ty „nejzimější“ podmínky samozřejmě panují v nejvyšších částech střediska, takže pro nejvýraznější horskou atmosféru doporučuji dát si pár jízd na kratším kotvovém vleku, který vás vyveze do nejvyššího bodu střediska, tedy prakticky na vrchol Javoru. Tady leží sníh nejen na černé sjezdovce Osthangstrecke, ale také kolem ní, takže má lyžování opravdovou příchuť zimy. Trať Osthangstrecke je sice kraťoučká, ale nikdo na ni nejezdí, takže její povrch je velmi ucházející klidně i v poledne. Sjezdovka má sice na mapce prodloužení až k nástupní stanici kabinkové lanovky, tato sjezdovka je ovšem už pár let věnovaná skialpinistům a turistům na sněžnicích, a to i v čase od 16:30 do 22:00, kdy jsou sjezdové tratě uzavřené z důvodu úpravy rolbou. Tento krok považuju za velmi pozitivní, protože tak nehrozí kolize lyžařů se skialpinisty, kteří rádi chodí po sjezdovkách v protisměru nahoru a nehrozí ani střet s rolbou s večerními skialpinisty, zkrátka tu mají zdarma svou část pro sebe.

Zdroj: Tomáš Rucký V plné šířce jsou také v provozu sjezdovky Sonnenhang, Damenstrecke a Familienstrecke, tedy aktuálně si tu zajezdíte na 6 km upravovaných tratí, na které vás bude vyvážet páteřní kabinková lanovka a dvě rychlé sedačkové lanovky. Velký Javor ocení především sportovci, kteří preferují styl lyžování „rychle nahoru, rychle dolu“ a v podstatě si tu dáte do těla už za první hodinu lyžování. Tím, že momentálně není v provozu dětský část na Turnhofu, je alternativou pro děti a začátečníky zmíněná modrá sjezdovka Familienstrecke, která naprosto mírná a zcela vhodná pro trénink prvních obloučků.

Zdroj: Tomáš Rucký S oblibou tvrdím, že na Velkém Javoru na vás dýchne už taková trochu alpská atmosféra, a to nejen z důvodu moderních technologií jako je zmíněná kabinková lanovka, množství sněžných děl nebo kvalitní parametry sjezdovek, ale také díky gastronomii, která se Alpám docela blíží – z jídelního lístku můžete vybrat například Currywurst, Spätzle, oblíbený obří knedlík Germknödel nebo tradiční Kaiserschmarrn. My si dopřáli právě zmíněný císařský trhanec, a to rovnou v nejvýše položené hospůdce na Javoru, tedy v Eisensteinerhütte, která leží jen pár metrů od horní stanice kabinkové lanovky.

Zdroj: Tomáš Rucký Poměrně mladičkou službou je tady skidepot, který najdete přímo vedle hlavního parkoviště. Jde o úschovnu se skříňkami, které jsou vyhřívané, takže vám tu přes proschnou lyžáky nebo rukavice. Skidepot pro dva páry lyží vyjde na jeden den na 12 eur. Přímo vedle skidepotu je k dispozici moderně vybavená půjčovna a také servis lyží. Ceník půjčovného najdete zde.

Zdroj: Tomáš Rucký Velký Javor o sobě prohlašuje, že hraje „champions league“ v moderních technologiích, které se hodí zejména v těchto divokých klimatických podmínkách. Ve své výbavě má totiž například rolbu Pistenbully 600 se speciálním systémem LiDAR, jehož úkolem je podrobně mapovat terén pomocí laserového paprsku odraženého od snímaného objektu. Systém tak vyhodnotí aktuální výšku sněhu ve výseči přímo před rolbou, takže rolbař může rozhrnout sníh právě tam, kam je potřeba a i díky tomu má Velký Javor momentálně na sjezdovkách poměrně rovnoměrnou vrstvu sněhu „od kraje ke kraji“.

Zdroj: Tomáš Rucký Kdo smýšlí ekologicky, mělo by mu být lyžování na Velkém Javoru sympatické, protože areál myslí kromě jiného také na udržitelnost. Lyžuje se tu totiž s dominantním využitím vodní a solární energie a už nyní si umí areál vyrobit 60 % energie sám. V nejbližší budoucnosti by se měl Velký Javor stát zcela energeticky soběstačným, tedy s nadsázkou lze říci, že z ekologického hlediska tu můžete lyžovat s čistým svědomím. Na závěr jedna zajímavost – víte, kolik litrů nafty se spotřebuje za den na osobu, abyste měli upravené sjezdovky, případně odklizené parkoviště apod.? Je to pouhá plechovka redbullu, tedy 0,33 litru.

Zdroj: Tomáš Rucký

Velký Javor v kostce:

Vzdálenost z Prahy                                                                           cca 2,5 hod (180 km)
Celodenní skipas dospělý (17-59 let)                                               42 eur (1 066 Kč)

Celodenní skipas student                                                                  40 eur (1 015 Kč)
Celodenní skipas dítě (do 16 let)                                                      30 eur (761 Kč)

Celodenní skipas senior (od 60 let)                                                  40 eur (1 015 Kč)

Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 1 dítě)                                      110 eur (2 790 Kč)

Celodenní skipas rodina (2 dospělí a 2 děti)                                      120 eur (3 044 Kč)

Webové stránky                                                                                 www.arber.de
Parkování                                                                                           4 eura (102 Kč)

Zdroj: Tomáš Rucký Na Velkém Javoru jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami KOMPERDELL, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC.

Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Velký Javor - galerie 2024 Velký Javor - galerie 2024 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 5. 3. 2024 11:03 Nahlásit obsah