11letý chlapec z Ukrajiny přešel sám ukrajinsko-slovenské hranice. Jeho máma ve videu poděkovala celému Slovensku

11letý chlapec z Ukrajiny přešel sám ukrajinsko-slovenské hranice. Jeho máma ve videu poděkovala celému Slovensku Zdroj: Shutterstock

Rusko-ukrajinský konflikt přináší celou řadu příběhů. Některé z nich mají naštěstí dobrý konec. Slovenská policie informovala o případu 11letého školáka z ukrajinského Záporoží, který přešel ukrajinsko-slovenské hranice úplně sám. Za záchranu synova života nyní Slovensku poděkovala chlapcova máma, která musela zůstat na Ukrajině.

Z Ukrajiny zasažené válkou prchají v tuto chvíli statisíce lidí. Nejčastěji jde o maminky s dětmi. Na ukrajinsko-slovenské hranici se však slovenským celníkům a policistům přihlásil 11letý chlapec ze Záporoží, který utíkal před válkou úplně sám.

“Tlačí se nám slzy do očí. Toto je největší hrdina včerejší noci. Přes hranici z Ukrajiny přišel na Slovensko jen 11letý chlapec ze Záporoží. S jednou igelitkou, pasem a telefonním číslem napsaným na ruce. Přišel úplně sám, protože jeho rodiče museli zůstat na Ukrajině,” informovali o dojemném příběhu slovenští policisté.

Dobrovolníci na hranicích 11letého ukrajinského školáka odvedli do tepla, dali mu jídlo a pití a nabalili jej na další cestu. Díky telefonnímu číslu, které měl chlapec napsané propiskou na ruce, i díky papírku vloženému v pase se celníkům a policistům podařilo kontaktovat chlapcovy blízké ze slovenské strany. Školákovi byl následně zabezpečený transport do Bratislavy za jeho rodinou. Podle slovenských policistů je nyní v pořádku.

“Chlapec si získal všechny svým úsměvem, nebojácností a odhodláním hodnými pro skutečného hrdinu,” napsali dále o ukrajinském školákovi slovenští strážci zákona. 

Slovenským policistům, vojákům, celníkům, dobrovolníkům a organizacím, kteří se o 11letého chlapce z Ukrajiny postarali a odvedli jej do bezpečí, nyní ve videu poděkovala školákova matka.

Tato žena, která je vdova, uvedla, že pochází z města Záporoží poblíž jaderné elektrárny, kterou obsadili Rusové. V důsledku kritických událostí se syna rozhodla zachránit tím, že jej posadila na vlak směr slovenské hranice. Sama ale musela zůstat doma, protože se stará o imobilní maminku.

“Zachraňte prosím naše ukrajinské děti a poskytněte jim bezpečné útočiště,” dodala s pláčem Ukrajinka a následně vypnula kameru.

Zdroj: Instagram.com/policiaslovakia, Facebook.com/policiaslovakia  

Autor:
Publikováno: 7. 3. 2022 11:32 Nahlásit obsah