Hudba obnovuje vzpomínky: Bývalá primabalerína trpící Alzheimerovou chorobou si rozpomněla na své mládí díky hudbě z Labutího jezera

Hudba obnovuje vzpomínky: Bývalá primabalerína trpící Alzheimerovou chorobou si rozpomněla na své mládí díky hudbě z Labutího jezera Zdroj: YouTube.com

S konkrétní hudbou má řada z nás spojené příjemné i nepříjemné okamžiky svého života. Když slyšíme srdcovou melodii, jako bychom se jejím prostřednictvím vrátili zpátky do minulosti. Tak jako bývalá primabalerína New York Ballet Marta Gonzalezová. Tato žena trpící Alzheimerovou chorobou si rozpomněla právě díky hudbě z Labutího jezera.

V 60. letech působila jako primabalerína v NY Ballet

Marta C. Gonzalezová ze Španělska měla v 60. letech 20. století našlápnuto na hvězdnou kariéru. Splnil se jí sen a coby primabalerína vystupovala ve slavném New York Ballet. Ač si své mládí a dospělost užívala plnými doušky, její stáří bylo o dost smutnější. Poznamenala jej totiž Alzheimerova choroba a s ní spojené zapomínání a demence.

Bývalá slavná španělská primabalerína žila až do své smrti v roce 2019 v pečovatelském domě ve Valencii. Právě zde vzniklo video, které v současnosti zveřejnila španělská charitativní organizace Asociacion Musica para Despertar, která pomocí hudby obnovuje vzpomínky a zlepšuje náladu seniorům trpícím Alzheimerovou chorobou.

Zdroj: Foxnews.com Po první tónech byla dojatá a vzpomněla si na choreografii

Video s paní Martou tedy vzniklo v roce 2019. Tato žena dostala speciální sluchátka, do které jí pustili hudbu z Čajkovského baletu Labutí jezero. Právě na tento balet Marta C. Gonzalezová tančila v roce 1967 v New York Ballet.

Hned, jak ve sluchátkách uslyšela první tóny známé melodie, byla viditelně dojatá. Tato seniorka trpící Alzheimerovou chorobou si během několika sekund vzpomněla na detailní choreografii, kterou na Labutí jezero tančila v New York Ballet. Kvůli pokročilému věku a Alzheimerově chorobě seděla na vozíčku, navzdory tomu předvedla všem přítomným všechny ladné pohyby, které kdysi tak důvěrně znala.

Melodie zůstává skrytá ve vzpomínkách i nadále

Paní Marta se během poslechu melodie z Labutího jezera dojetím rozplakala. V jejím výrazu tváře bylo vidět, že si opravdu vzpomněla. Poté, co po několika desetiletích opět odtančila svou choreografii z Labutího jezera, setkala se s obrovským potleskem od pečovatelů i klientů pečovatelského dobu, v němž žila.

Video s Martou C. Gonzalezovou je v tuto chvíli virální na všech sociálních sítích. Ocenil jej například herec Antonio Banderas nebo divadelní režisérka Arlene Philips. Jak uvádí španělská organizace Asociacion Musica para Despertar, která video s paní Martou zveřejnila, hudba obnovuje vzpomínky. Zatímco demence spojená s Alzheimerem si vybírá nenavratitelnou daň v paměti člověka, naše srdcové melodie zůstanou v našich vzpomínkách skryté i nadále.

Autor:
Publikováno: 13. 11. 2020 13:28 Nahlásit obsah