Šílené experimenty Josefa Mengeleho alias Anděla smrti

Šílené experimenty Josefa Mengeleho alias Anděla smrti Zdroj: Shutterstock

Tomu, kdo se alespoň trochu zajímal o druhou světovou válku, jistě neušlo jméno Josef Mengele, jinak známý jako Anděl smrti. Proč si tuto přezdívku vysloužil? Ačkoliv složil lékařskou přísahu, namísto pomoci na vězních v koncentračním táboře v Osvětimi prováděl morbidní a sadistické experimenty.

Josef Mengele se narodil 16. března v roce 1911. Studoval medicínu a antropologii na Mnichovské univerzitě, Vídeňské univerzitě a také na Bonnské univerzitě. V roce 1939 vstoupil do SS a v koncentračním táboře působil v lékařské delegaci, která měla za úkol kontrolovat přicházející vězně a určovala, kteří jsou vhodní k experimentům a kteří budou posláni rovnou do plynové komory.

Od Hitlera dostal za úkol zabývat se možností, jak uměle zvýšit pravděpodobnost, že žena porodí dvojčata, protože si byl i sám Hitler vědom toho, že přichází o spoustu vojáků a bude jich do budoucna potřebovat co nejvíce. A právě v ten moment se začaly dít ty nejodpornější hrůznosti, které by normálního člověka normálně ani nenapadly. Jak uvádějí přeživší z osvětimského koncentračního tábora, Mengele při procházení a vybírání lidí do svých experimentů působil velmi mile, jenže opak byl pravdou. Za dveřmi jeho ordinace se dělo něco, co se zdaleka nepřibližuje ani těm nejbrutálnějším činům, které znáte.

Zdroj: Shutterstock

Siamská dvojčata

Mengele byl fascinován jednovaječnými dvojčaty, ale mnohem více jej fascinovala siamská dvojčata. Toužil po nich tak moc, že se rozhodl, že si vytvoří svá vlastní siamská dvojčata. Jak? Uměle spojil dvojčata za pomoci sešití jejich tepen dohromady. Ano, čtete správně. Sešíval děti i dospělá dvojčata, která pochopitelně neměla šanci na přežití a mnohdy umírala v ukrutných bolestech. Pochopitelně, že během svých experimentů nepoužíval žádné tlumící léky ani léky proti bolesti. Jeho oběti byly vždy při plném vědomí a sledovaly, co jim tento blázen dělá s jejich vlastním tělem.

Sterilizační experimenty

Mengele si mezi vězeňkyněmi vybíral dívky, na kterých prováděl nejrůznější gynekolgické experimenty. Těmto dívkám se přezdívalo Mengeleho děvčata a jedním z jeho pokusů byla i sterilizace, ovšem nepříliš obvyklým způsobem. Zkoušel na těchto dívkách šokové terapie, vstřiky chemických látek do organismu či ozařování magnetem.

Zdroj: Shutterstock

Experiment s barvou očí

Jak jistě všichni dobře ze školy víme, Hitler podporoval jen árijskou rasu, to znamenalo, že člověk musel mít světlé vlasy a modré oči. Touto ideologií se zabýval i sám Mengele, který se snažil u dětí, které modrou barvu očí neměly, jejich původní barvu změnit. Prováděl tedy experimenty, během kterých dětem do očí vstřikoval nejrůznější chemikálie a sledoval, co se s jejich očima bude dít a zda se jejich barva očí změní na modrou.

Operace bez anestezie

Svědci, kteří přežili koncentrační tábor, uvádějí, že Mengele operoval pouze za úplného vědomí vězňů. Viděli, jak někomu operuje žaludek nebo dokonce transplantuje srdce a pacient tuto operaci vnímal. Podle těchto lidí Mengele věřil, že vše dělá ve jménu vědy, byla to však spíš podle jejich slov jatka.

Operací a experimentů za svého působení provedl Mengele nespočet, jeden hrůznější než druhý. Například zkoušel, jak dlouho vydrží novorozeně bez potravy, jak dlouho člověk vydrží ve vroucí vodě, jak probíhá změna pohlaví u dětí anebo jaké dítě se narodí, když jej spolu budou mít sourozenci. Ve většině případů však jeho oběti přežily pouze pár dní po operaci, ve výsledku tedy nemohl nic vypozorovat a své strašlivé chování tím jen omlouval.

Zdroj: Shutterstock Ten, kdo jeho mučení a experimenty přežil, byl následně poslán na pitvu. Ten, kdo měl štěstí, byl zabit ještě před zahájením pitvy, avšak někteří byli při plném vědomí i během tohoto. Po válce byl Mengele zajat i zapsán pod svým jménem, avšak spojenci netušili, o koho se jedná, a tak byl i přes všechny hrůzné činy, kterých se dopustil, propuštěn. Následně si vyřídil falešnou identitu a odcestoval do Argentiny, kde žil sice skromný, ale poklidný život. Zemřel v roce 1979, kdy měl údajně dostat infarkt nebo křeč při plavání ve městě Bertioga. Lovci nacistů jeho tělo pomocí DNA identifikovali až v roce 1992.

Autor:
Publikováno: 26. 9. 2022 13:01 Nahlásit obsah