Švédská holčička s fibrózní hemimélií přišla o nohu v batolecím věku. Amputace jí však obrátila život k lepšímu

Švédská holčička s fibrózní hemimélií přišla o nohu v batolecím věku. Amputace jí však obrátila život k lepšímu Zdroj: Instagram.com @angelicalundin_

Šestiletá Penny Lundin ze švédského Stockholmu je krásná usměvavá holčička, která si od svého narození prošla těžkou zatěžkávací zkouškou. Narodila se totiž se zdeformovanou levou nožičkou, kterou jí lékaři museli ve 13. měsíci amputovat. Navzdory svému handicapu žije plnohodnotný a šťastný život.

Fibrózní hemimélií trpí jedno dítě z 25 tisíc

Když Angelica a Mikael Lundinovi v roce 2014 zjistili, že čekají miminko, byli štěstím bez sebe. V 20. týdnu těhotenství se však jejich radost změnila ve velké obavy. Lékaři jim řekli, že jejich nenarozená dcera trpí fibrózní hemimélií, v jejímž důsledku se její levá noha a chodidlo nevyvíjí správně.

Fibrózní hemimélie je velmi vzácné onemocnění, které je způsobené nesprávnou aktivací genů. Objevuje se u jednoho z 25 tisíc narozených dětí a jeho léčba závisí na závažnosti případu. Bohužel i malá Penny dostala do vínku tuto nemoc. Když bylo této švédské dívence 13. měsíců, její rodiče museli po dlouhých konzultacích s lékaři učinit velmi těžké rozhodnutí, kterým byla amputace její levé nožičky.

Rodiče se rozhodli, že dcerce nechají amputovat nohu

“Bylo to jedno z nejtěžších rozhodnutí, které jsme kdy učinili. Ale čím víc jsem o fibrózní hemimélii četla a komunikovala s rodinami, které s ní mají zkušenost, tím víc jsem byla přesvědčená o tom, že to musíme udělat,” vypráví Pennina máma Angelica. 

Levá noha této holčičky totiž byla velmi slabá. Navíc by se dle lékařů nevyvíjela správně, ani by na ni nezabírala jakákoliv léčba. Rodiče Penny však stále pochybovali, zda jejich dcerka bude někdy žít šťastným a plnohodnotným životem. Jenže tato malá bojovnice je mile překvapila.

Penny má speciální protézu, její život se obrátil k lepšímu

Amputace nožičky proběhla hladce. Rodiče malé Penny však říkají, že pro ně bylo velmi těžké dívat se na jejich 13měsíční dcerku v nemocnici. Jelikož byla malinká, nemohla jim říct, jak se cítí. Co jim ovšem dodalo sílu, byl fakt, že Penny začala díky speciální protéze chodit pouhých osm týdnů po operaci.

Po amputaci ve 13. měsíci se Pennin život změnil k lepšímu. Díky tomu, že má speciální protézu, chodí na hodiny tance, plave, ale hraje i tenis nebo fotbal. “Moje dcerka je nesmírně pozitivní, a to jí dodává sílu. Narodila se jako šťastné dítě. Určitě ji budeme stále povzbuzovat, aby každý den věřila sama v sebe. I ona nás toho naučila hodně o životě. To, co Penny ztratila s nohou, nahradila svou nezávislostí, štěstím a životním elánem,” říká Pennina maminka Angelica.

Autor:
Publikováno: 22. 7. 2020 13:26 Nahlásit obsah