Jak rychle usnout: Problémů s usínáním se zbavíte díky bylinkám i relaxačnímu cvičení

Jak rychle usnout: Problémů s usínáním se zbavíte díky bylinkám i relaxačnímu cvičení Zdroj: Shutterstock.com

Nemůžete večer zabrat, i když chcete sebevíc? Rozhodně v tom nejste sami. Spousta lidí má problém s usínáním, což se následně negativně odráží v jejich psychickém i fyzickém stavu. Spánek je pro naše tělo nesmírně důležitý. Přinášíme vám několik osvědčených tipů, které vám pomohou rychle usnout. Vyzkoušet je můžete už dnes večer.

Snižte v místnosti, v níž spíte, teplotu

V ložnici, kde každý večer uléháte ke spánku, by se teplota měla držet mezi 17 a 20 stupni Celsia. Pokud je v místnosti příliš teplo, je přirozené, že máte problém s usínáním. Není od věci, když si před spaním vyvětráte, vypnete topení nebo pomocí klimatizace snížíte teplotu místnosti na ideální hodnotu.

Uvolněte napětí meditačním cvičením

Asi jste si všimli toho, že když jste ve stresu, máte problém usnout. Každý večer se proto sami v sobě snažte uvolnit napětí, a to prostřednictvím meditačního a relaxačního cvičení. Na lepší usínání významně působí například jóga.

Tip: Pro zklidnění si každý večer před spaním pusťte také relaxační hudbu. Už 45minutový poslech vám zaručí klidnější a hlubší spánek.

Zdroj: Shutterstock.com Vsaďte na aromaterapii: Pomůže vám levandulová vůně

S relaxací je velmi propojena také aromaterapie využívající sílu esenciálních olejů, která vám pomůže s problémy s usínáním. Vsaďte přitom na relaxační vůně, které podporují spánek. Výborný je zejména 100procentně přírodní esenciální olej z levandule, který si můžete nakapat na polštář nebo použít v difuzéru.

Dejte si před spaním horkou koupel nebo sprchu

Než půjdete spát, dopřejte si horkou koupel nebo se vysprchujte v horké vodě. Poté ulehněte do postele v chladné ložnici. Když se vaše tělo tímto způsobem ochladí, váš mozek obdrží signál, že je čas jít spát.

Odstraňte z ložnice hodiny a budíky

Když nemůžete usnout, jistě se pravidelně díváte na hodiny. A to je špatně. Neustálé sledování času u vás může v noci vyvolat úzkost a zablokovat tak ve vás schopnost dalšího spánku. Veškeré hodiny a budíky proto raději za své ložnice nadobro odstraňte. Budík na ráno si nastavte pouze na svém telefonu, na který se ovšem v průběhu noci vůbec nedívejte.

Zdroj: Shutterstock.com Vyhněte se spaní přes den

Když si přes den zdřímnete na deset minut, nic se neděje. Pokud si přes den dopřejete dvě hodiny nebo více spánku, bude to mít neblahý dopad na kvalitu nočního spánku a samozřejmě také na usínání. Potřebujete-li přes den spát, dopřejte si opravdu velmi krátkého “šlofíka”.

Další triky, které vám pomohou rychleji usnout

  • Každý den choďte spát ve stejnou dobu. Vaše tělo si vypěstuje návyk, díky čemuž se vám bude lépe usínat.

  • Zatáhněte závěsy. Snažte se usínat v absolutní tmě. Vypněte navíc veškerou elektroniku, která by vás mohla během usínání rušit. Nikdy neusínejte s mobilem nebo tabletem v ruce.

  • Před spaním nepijte alkoholické nápoje ani nápoje s obsahem kofeinu. Na místo toho si dejte zklidňující meduňkový nebo heřmánkový čaj.

  • Aby se vám dobře usínalo, velmi důležitá je také kvalitní matrace. Dejte si tedy obzvlášť záležet na jejím výběru.

  • Při usínání se soustřeďte na své dýchání. Snažte se nadechovat a vydechovat co nejpomaleji, tímto způsobem regulujete svůj nervový systém.

  • Když chcete usnout, zaměřte se ve své mysli na něco, co vás hluboce uklidňuje. Vraťte se v představách do doby, kdy jste byli šťastní, spokojení a cítili se hluboce uvolnění.

Autor:
Publikováno: 17. 6. 2020 09:48 Nahlásit obsah