Zemřel nestor české mykologie Zdeněk Pouzar. Bylo mu 91 let

Zemřel nestor české mykologie Zdeněk Pouzar. Bylo mu 91 let Zdroj: Shutterstock

Česká i světová mykologie přišla o jednu z nejvýznamnějších osobností. Ve věku 91 let zemřel v neděli 4. června 2023 Zdeněk Pouzar. O úmrtí tohoto světově proslulého českého mykologa a botanika informoval Výbor České vědecké společnosti pro mykologii.

Výbor České vědecké společnosti pro mykologii s velkou lítostí oznamuje, že dne 4. června 2023 zemřel pan doktor Zdeněk Pouzar, český mykolog světového jména, dlouholetý člen a bývalý předseda naší společnosti. Vzpomeňme na něj s úctou a vděčností!” oznámil Výbor na svých oficiálních webových stránkách.

Představitelé tohoto spolku dále uvedli, že nestor české mykologie Zdeněk Pouzar byl několik let upoután na lůžko a na věčnost odešel po krátké těžké nemoci ve věku 91 let. Na jeho přání má proběhnout smuteční rozloučení bez obřadu.

Profesionální znalec hub Zdeněk Pouzar patřil vedle Františka Kotlaby a Miroslava Smotlachy k legendám českém mykologie. Specializoval se zejména na houby čeledi Polyporaceae neboli chorošovití, k nimž patří například sírovec žlutooranžový, hlíva fialová, choroš zimní nebo outkovka pestrá. Právě Zdeněk Pouzar ucelil systematiku této skupiny hub.

Zdroj: Shutterstock Zdeněk Pouzar se narodil 13. dubna 1932 v Říčanech u Prahy. Houbám se věnovat již jako náctiletý. Po absolvování gymnázia studoval mykologii a fytopatologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Koncem 50. let 20. století odstartoval kariéru profesionálního mykologa. 

Byl dlouholetým pracovníkem Botanického ústavu Československé akademie věd a mykologického oddělení Národního muzea. Působil také jako člen výboru a následně předseda České vědecké společnosti pro mykologii. “Zdeněk Pouzar byl obětavý, vlídný a laskavý člověk. Čest jeho památce!” uvedli jeho kolegové z Výboru České vědecké společnosti pro mykologii na závěr.

Zdroj: Czechmycology.org, Cs.wikipedia.org, Czechmycology.org
Autor:
Publikováno: 7. 6. 2023 13:11 Nahlásit obsah