Zemřela hvězda filmu Proč?, slovenská herečka Milka Zimková. Měla 71 let

Zemřela hvězda filmu Proč?, slovenská herečka Milka Zimková. Měla 71 let Zdroj: Profimedia

V úterý 30. května 2023 zemřela slavná slovenská herečka a spisovatelka Milka Zimková. Českým divákům byla dobře známá díky roli průvodčí v emotivním snímku Proč?. Milka Zimková naposledy vydechla v 71 letech v bratislavské nemocnici. Smrt této velké herečky potvrdil její exmanžel Ondrej Zimka a dcera Milina Zimková.

Slavná slovenská herečka a spisovatelka Milka Zimková zemřela v úterý 30. května 2023 v bratislavské nemocnici, kam ji přivedly zdravotní problémy, s nimiž v posledním roce a půl bojovala. Podle slovenského týdeníku Život umělkyně čelila vážnému onkologickému onemocnění, a ještě před nedávnem podstupovala chemoterapie.

Milku Zimkovou milovníci filmu znají jako nezapomenutelnou Johanu z ikonického snímku Pásla kone na betóne (1982). Do povědomí diváků se nesmazatelně zapsala také díky roli průvodčí ve filmu Proč? (1987) českého režiséra Karla Smyczka. Tento nadčasový snímek z prostředí fotbalového chuligánství inspirovaný skutečnými událostmi je velmi šokující a mrazí z něj i v současnosti.

Herečka a spisovatelka Milka Zimková se narodila 1. srpna 1951 v obci Okružná u slovenského Prešova. Po absolutoriu na divadelní fakultě v roce 1974 se začala naplno věnovat divadelnímu, filmovému a televiznímu herectví.

Jako spisovatelka debutovala v roce 1980 cyklem povídek Pásla kone na betóne, kterému v roce 1982 dala se slovenským režisérem Štefanem Uhrem filmovou podobu. Právě v tomto snímku si zahrála i jednu z hlavních rolí. 

Svůj herecký talent předvedla i ve zmiňovaném filmu Proč?. Dále jste ji mohli vidět také ve snímku Kosenie jastrabej lúky (1981), Zapomeňte na Mozarta (1985), Reverend (1989) nebo Modrý kámen (2004). V každém případě v úterý 30. května 2023 odešla velká herečka, která bude všem neskutečně chybět! 

Zdroj: Zivot.pluska.sk, Topky.sk, Csfd.cz

Autor:
Publikováno: 31. 5. 2023 18:28 Nahlásit obsah