Zemřela Linda Wichterlová, manželka vynálezce kontaktních čoček. Bylo jí krásných 106 let

Zemřela Linda Wichterlová, manželka vynálezce kontaktních čoček. Bylo jí krásných 106 let Zdroj: Autor: Jindřich Nosek (NoJin) – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=131411395

V požehnaném věku 106 let odešla Linda Wichterlová na věčnost za svým světově proslulým manželem, vědcem Otto Wichterle, který vynalezl gelové kontaktní čočky nebo silon. O skonu této dámy informovalo na svých facebookových stránkách ostravské Wichterlovo gymnázium.

“S bolestí v srdci oznamujeme, že v pátek odpoledne zemřela v požehnaném věku 106 let paní Linda Wichterlová. Odešla tiše doma, obklopená rodinou, jež se o ni do poslední chvíle obětavě starala,” uvedlo Wichterlovo gymnázium na svém Facebooku v pondělí 26. listopadu 2023 v odpoledních hodinách.

Toto ostravské gymnázium dále sdílelo fotografie s paní doktorkou Wichterlovou z roku 2006, kdy se účastnila slavnostního setkání u příležitosti čestného přejmenování názvu školy na Wichterlovo gymnázium. Další sdílená fotka pocházela z roku 2011, kdy byla Linda Wichterlová čestným hostem vernisáže výstavy Příběh kontaktní čočky.

Linda Wichterlová se narodila 18. srpna 1917 v Prostějově, její dívčí jméno znělo Linda Zahradníková. V roce 1938 si za manžela vzala Otto Wichterleho. Linda se chtěla stát lékařkou, její studium medicíny však roku 1939 přerušilo zavření vysokých škol.

Po druhé světové válce Linda Wichterlová vystudovala zubní lékařství, následně pracovala jako zubařka, ale také jako vědkyně a asistentka svého manžela. S Otto Wichterle se mimo jiné podílela na výzkumu kontaktní čoček. V roce 1968 oba manželé Wichterlovi podepsali významný dokument pražského jara Dva tisíce slov.

Linda Wichterlová byla velmi vzdělaná žena. Kromě češtiny uměla dokonce dalších sedm jazyků. A to angličtinu, němčinu, francouzštinu, italštinu, ruštinu, latinu a řečtinu. Tato dáma zemřela 24. listopadu 2023 ve věku úctyhodných 106 let. Čest její památce!

Zdroj: Wichterlovo gymnázium | Facebook.com, Novinky.cz, Cs.wikipedia.org
Autor:
Publikováno: 29. 11. 2023 16:28 Nahlásit obsah