Čištění koupelny bez chemie je účinné a levné. Vsaďte na ocet, jedlou sodu a citronovou šťávu

Čištění koupelny bez chemie je účinné a levné. Vsaďte na ocet, jedlou sodu a citronovou šťávu Zdroj: Shutterstock.com

Jak ekologicky vyčistit špinavou vanu nebo jak si poradit s ucpaným odpadem? Na tuto otázku by vám dobře odpověděly naše prababičky, které k úklidu koupelny nepoužívaly čisticí prostředky plné chemie. Rychle, levně a bez chemikálií svou koupelnu uklidíte zejména s použitím klasického octu, jedlé sody či citronové šťávy. Jak tedy na to?

Citronová šťáva a soda si poradí s vodním kamenem

Vadí vám, že máte na umyvadle či vaně nevzhledné skvrny od vodního kamene? Postižená místa potřete citronovou šťávou a nechte dvacet minut působit. Poté umyvadlo či vanu opláchněte teplou vodou.

Citronovou šťávu tímto způsobem použijte nejen na umyvadlo, vanu nebo sprchový kout. Touto tekutinou můžeme vyčistit také vodovodní baterie, které se budou posléze lesknout jako nové.

Zdroj: Shutterstock.com Kombinace jedlé sody a citronové šťávy zatočí se zažranou špínou

Nezastupitelné místo má při čištění koupelny také jedlá soda. Když ji smícháte s několika kapkami citronové šťávy, vytvoříte tím speciální kašičku, pomocí které snadno vyčistíte skvrny od usazeného vodního kamene. Směs z jedlé sody a citronové šťávy si velmi dobře poradí také se zažranými zažloutlými nečistotami, které vám nešly odstranit ani pomocí chemie.

Ocet a jedlá soda vyčistí ucpaný odpad

Jestliže smícháte jedlou sodu s klasickým octem, vyrobíte si účinný prostředek na ucpaný odpad. Do ucpaného odpadu jednoduše nasypte dva sáčky jedlé sody a vše zalijte půl litrem octa. Tato směs dokonale rozpustí usazeniny a mastnotu, zabrání dalšímu množení plísní a bakterií a také minimalizuje nepříjemný zápach z odpadu.

Zdroj: Shutterstock.com Hladká mouka vyleští chromové povrchy

Odstranili jste z chromového koupelnového kohoutku pomocí citronové šťávy vodní kámen? Teď je na řadě další krok, a to chromový kohoutek dokonale vyleštit. Lesknout se jako zrcadlo bude díky obyčejné hladké mouce. Navlhčete měkký bavlněný hadřík, který lehce poprašte hladkou moukou a dejte se do leštění koupelnového kohoutku.

Ocet jako univerzální čisticí prostředek, který dezinfikuje

Při ekologickém čištění koupelny byste neměli zapomenout ani na klasický ocet, který si poradí se špínou na jakémkoliv povrchu. Ocet přitom nejen čistí, ale také dezinfikuje. Teplá voda s octem je skvělá na pravidelnou údržbu sprchových koutů, van a umyvadel, čištění a leštění koupelnových zrcadel, vytírání podlah (dlažby i lina) nebo čištění toalety.

Autor:
Publikováno: 6. 10. 2020 10:17 Nahlásit obsah