Poznejte kouzlo vertikálních záhonků: Pěstovat rostliny můžete i bez zahrady

Poznejte kouzlo vertikálních záhonků: Pěstovat rostliny můžete i bez zahrady Zdroj: Archzine.fr

Bio ovoce, zelenina a bylinky z vlastní produkce jsou v posledních letech čím dál populárnější. Co když ale nemáte vlastní zahrádku? I tehdy můžete dle libosti zahradničit. Stačí, když si na balkon nebo terasu pořídíte vertikální záhonky, ve kterých můžete pěstovat libovolné plodiny. Přinášíme vám několik nápadů, jak na to.

Vertikální záhonek splní váš zahrádkářský sen

Ovoce, zelenina, bylinky nebo kvetoucí rostliny pro potěchu, to vše na velmi malém prostoru. Že to není utopie? Díky vertikálním záhonkům si můžete splnit svůj zahrádkářský sen i tehdy, když bydlíte v bytě a máte pouze malý balkón.

Pro stále populárnější vertikální záhonky nemusíte hned běžet do obchodu. Můžete si je s minimem nákladů vyrobit i vy sami. Těmito vertikálními konstrukcemi přitom ozdobíte váš balkon nebo dvůr činžovního domu. Vertikální záhonek může sloužit i ke zkrášlení zdí nebo plotů.

Zdroj: Joliplace.com

Vertikální záhony svépomocí: Jak na ně?

Vertikální konstrukce, díky kterým lze pěstovat rostliny na velmi malém prostoru, mohou mít různou podobu. Je jenom na vás, kterou si vyberete. Svépomocí si vyrobte třeba vertikální záhon:

  • ze starých palet
  • z pet lahví
  • z textilního kapsáře proloženého nepropustnou textilií

Zdroj: Yanaiweb.com Nejoblíbenějším vertikálním záhonkem vyrobeným svépomocí je jednoznačně ten ze starých palet. Můžete si libovolně určit, jakým způsobem svou miniaturní zahrádku pojmete. Rostliny v tomto případě nemusíte pěstovat pouze ve dřevě vyloženém nepropustnou textilií. Palety můžete zkombinovat i s květináči nebo starými plechovkami.

Které rostliny pěstovat? Top jsou jahody a bylinky

Do vertikálních záhonků rozhodně nesázejte všechny rostliny, které vám přijdou na mysl. Ne všechny vám budou v případě tohoto způsobu pěstování prospívat. Ve vertikálním záhonku se bude dařit zejména:

  • jahodám (klasickým i měsíčním)
  • listové zelenině (salátu, špenátu aj.)
  • rajčatům (klasickým i cherry)
  • hrášku
  • bylinkám (petrželce, pažitce, rozmarýnu, mátě, meduňce, majoránce, levanduli, oreganu aj.)

Zdroj: Blog.frizbiz.com Při výsadbě jednotlivých rostlin mějte na mysli, jakým způsobem se vám za pár týdnů rozrostou. Důležité je, aby jedna rostlinka svým růstem neomezovala tu druhou. Aby se ovoci, zelenině a bylinkám na vaší mini zahrádce dařilo, musí mít dostatek prostoru a světla. Kromě toho jim každý den dopřávejte potřebnou zálivku. Stonásobně se vám za to odmění.

Máte i vy na svém balkoně miniaturní zahrádku? Pochlubte se nám do komentářů, co pěstujete.

Autor:
Publikováno: 22. 5. 2019 10:05 Nahlásit obsah