Co nepatří do koupelny, a přesto to tam máte? Vysoká vlhkost a střídající se teploty škodí parfému, bižuterii i make-upu

Co nepatří do koupelny, a přesto to tam máte? Vysoká vlhkost a střídající se teploty škodí parfému, bižuterii i make-upu Zdroj: Shutterstock.com

Koupelna je místnost, v níž každý den provádíme nezbytnou osobní hygienu. Právě z toho důvodu v ní mnohdy stoupá vlhkost až nad 70 procent. Vysoká vlhkost a střídající se teploty však vůbec nesvědčí některým věcem, které máme v koupelně uskladněné. Co bychom tedy měli rozhodně přestěhovat?

Bižuterie a šperky: Prodlužte jejich životnost

Znáte to, když se ráno vypravujete do školy nebo do práce, chcete mít v koupelně vše po ruce.  A to nejen oblečení a make-up, ale i náušnice, náramky a řetízky. Pokud chcete mít radost ze své výstavní bižuterie co nejdéle, přestěhujte ji raději do jiné – sušší a chladnější místnosti svého bytu. Prodloužíte tím její životnost.

Vlhké prostředí v koupelně totiž v případě bižuterie urychluje oxidační proces. Náušnice, náramky a řetízky se tak nelichotivě zbarvují do zelena až rezava a také nepříjemně špiní.

Parfémy: Vůně se může v koupelně zkazit

Své oblíbené parfémy má vyskládané v koupelně snad každá žena. Věděla jste ale, že vlhkost a prudké změny teplot negativně ovlivňují vlastnosti parfému? V koupelně totiž dochází k uspíšení oxidačních procesů a vůně se může zkazit. Parfémy proto z této místnosti raději přestěhujte na toaletní stolek do ložnice nebo na polici do předsíně.

Zdroj: Shutterstock.com

Ručníky: Vlhkost nahrává množení bakterií a virů

Ručníky, které máte naskládané do komínků v otevřené koupelnové polici, sice dělají z koupelny útulnou místnost, ale z hygienického hlediska jde o velkou chybu. I když chcete mít ručníky pro další použití vždy po ruce, mějte na paměti, že vlhkost, která se do nich v koupelně dostává, přispívá k množení plísní, bakterií a virů. Ručník proto skladujte v suché místnosti, a to ideálně v uzavřené skříni či komodě.

Elektronika: Přestěhujte žehličku i fén na vlasy

Posloucháte při koupání rádio a po vykonání osobní hygieny jej opět přestěhujete na jeho původní místo do ložnice? Stejnou službu byste měla udělat i další elektronice, kterou běžně používáte v koupelně. Jde především o kulmu, žehličku na vlasy nebo fén, které po použití uskladněte do suché místnosti. Tímto způsobem výrazně prodloužíte životnost těchto elektrospotřebičů.

Zdroj: Shutterstock.com

Make-up a kosmetické houbičky či štětce patří na suché místo

Vlhkost a kolísání teplot v koupelně neblaze snižují kvalitu líčidel, a navíc výrazně zkracují jejich živostnost. Svou dekorativní kosmetiku proto v koupelně používejte co nejkratší možnou dobu, poté ji dejte do uzavíratelné taštičky a přestěhujte na suché místo. Třeba na toaletní stolek do ložnice.

V koupelně byste neměla přechovávat ani kosmetické houbičky nebo štětce. Podmínky v koupelně totiž přispívají k tomu, aby se na nich snáze množily bakterie. Proto je pravidelně umývejte a čistěte a po použití uchovávejte mimo koupelnu.

Léky: Předejděte jejich znehodnocení

Ani léky, nebo dokonce lékárnička plná léčiv, nemají v koupelně co dělat. Vysoká vlhkost a kolísavá teplota může léky dokonce znehodnotit. Proto je raději uchovávejte v suché místnosti, v níž se teploty stále drží do 25 stupňů Celsia.

Autor:
Publikováno: 6. 11. 2019 10:00 Nahlásit obsah
Témata: Domácnost