Co s popelem ze dřeva, který vám zůstal po letní grilovačce? Jde o perfektní hnojivo na záhony i trávník

Co s popelem ze dřeva, který vám zůstal po letní grilovačce? Jde o perfektní hnojivo na záhony i trávník Zdroj: Shutterstock.com

V létě si rádi na grilu či na otevřeném ohni připravujeme nejrůznější dobroty. Dřevěný popel, který po těchto kulinářských akcích zbude, se rozhodně nevyplatí vyhazovat do popelnice. Pokud máte zahrádku, popel ze dřeva vám poslouží jako skvělé hnojivo. Nejen, že zlepší zdraví rostlin, ale zajistí vám hlavně bohatou úrodu.

Popel ze dřeva versus popel z dřevěného uhlí a briket

Odteď už popel ze dřeva, který vám zbude po zahradní party, nikdy nevyhodíte. Jde totiž o cenný materiál, ve kterém najdete spoustu důležitých minerálních látek. Dřevěný popel obsahuje především vápník, draslík, fosfor a hořčík, a to ve formě sloučenin.

V popelu ze dřeva naopak nenajdete žádné těžké kovy nebo další nebezpečné látky. To ovšem neplatí v případě briket a dřevěného uhlí, které jsou chemicky upravované. Použití popela z briket nebo dřevěného uhlí je tak na zahradě velmi nevhodné.

Zdroj: Shutterstock.com

Dřevěný popel: Ideální hnojivo na záhon

V jakém množství byste měli své záhonky prostřednictvím dřevěného popela hnojit? Ideálním množstvím na jeden metr čtvereční je 50 gramů popela. Dřevěný popel, který vám zůstal po letních zahradních party, si ovšem schraňujte až do podzimu. Během podzimního rytí jej posléze zapracujte do půdy nebo popelem dané rostlinky jednoduše obsypejte. Toto úsilí se vám další rok bohatě odmění zdravými rostlinami, a hlavně bohatou úrodou.

Tip: Dřevěný popel si můžete uschovat třeba do kompostu, kde bude připraven na další využití.

Popel ze dřeva jako hnojivo: Kterým rostlinám svědčí a kterým ne?

Dřevěný popel je ideálním hnojivem zejména pro cibuloviny, ovoce a zeleninu, které pěstujete běžně na zahrádce. Ocení jej hlavně rajčata, papriky, cukety, dýně ale i jahody, rybíz či maliny. Popel ze dřeva dále milují rovněž ovocné stromy a okrasné rostliny.

Zdroj: Shutterstock.com Ovšem je tu jedno velké ale. Popelem ze dřeva rozhodně nehnojte rostliny, které milují kyselou půdu. Dřevěný popel je totiž kvůli obsahu vápníku vysoce zásaditý. Když byste tedy kyselinomilné rostliny, ke kterým patří třeba rododendrony, azalky, hortenzie, vřes nebo borůvka, hnojili dřevěným popelem, spíš byste jim uškodili. Tyto rostliny jsou totiž velmi citlivé na změnu pH půdy.

Díky dřevěnému popelu budete mít také nádherný trávník

Popel ze dřeva má na zahradě také další skvělé využití. Jestli si chcete vyšperkovat trávník kolem domu a chcete, aby vypadal doslova jeho zelený pažit, velkým pomocníkem vám bude opět dřevěný popel. Popelem celý trávník rovnoměrně posypte, a to ideálně před deštěm. Trávník díky tomu ožije a překvapí vás šťavnatou zeleností.

Autor:
Publikováno: 13. 8. 2019 10:21 Nahlásit obsah