Co s posekanou trávou? Ke kompostování je jí škoda

Co s posekanou trávou? Ke kompostování je jí škoda Zdroj: Shutterstock

Posekali jste na zahradě trávník a teď řešíte, co s čerstvě posekanou trávou? Máte hned několik možností, jak tento cenný organický materiál využít. Každopádně ke kompostování nebo do kontejneru na rostlinný odpad je posekané trávy opravdu velká škoda.

Posekaná tráva jako hnojivo

V prvé řadě můžete posekanou trávu využít přímo jako hnojivo pro trávník. Před samotným sekáním tedy ze sekačky odstraňte koš na trávu a nechte trávu při sečení rovnoměrně padat na trávník. 

Čerstvě posekaná tráva tímto způsobem poslouží jako hnojivo pro trávník. Najdete v ní zhruba 2 procenta draslíku, 1 procento fosforu a 4 procenta dusíku. Když se bude navíc posekaná tráva na trávníku rozkládat, poskytnete tím výživu užitečným půdním bakteriím.

Zdroj: Shutterstock Posekaná tráva pod rajčata a jiné plodiny

Čerstvě posekanou trávu zkuste dávat také pod rajčata. Osypat ji můžete i kolem stonků paprik, mezi česnek, cibuli nebo jahody. Nebojte se ji dát i pod okurky. Posekaná tráva v tomto případě funguje nejen jako hnojivo, ale také jako mulč, který zamezuje růstu plevelů a vysychání půdy, díky čemuž zůstane rostlinám v půdě více vláhy.

Mulčování posekanou trávou: Skvělé na nové záhony

Máte ještě na zahradě místo pro nový záhon, ovšem je aktuálně zarostlé plevelem? Díky čerstvě posekané trávě si můžete velmi usnadnit práci. Dejte se do mulčování tohoto záhonu posekanou trávou. Jak na to?

Zdroj: Shutterstock Záhon zaházejte vyšší vrstvou posekané trávy, která bude mít nejlépe 2 až 3 centimetry. Za dva až tři týdny tento travní mulč zahubí takřka veškerý plevel. Následně suchou trávu odhrabte, záhon zaryjte a již se můžete pustit do sázení či setí nových plodin.

Na co nezapomenout? Čerstvě posekanou trávu můžete ke hnojení či mulčování využít pouze tehdy, pokud jste na ni v době před sekáním nepoužili chemický prostředek na odstraňování plevelu. 

Zdroj: Poradte.cz, Prirodajelek.cz, Prima-receptar.cz, Petrazahradnici.cz
Autor:
Publikováno: 29. 5. 2023 13:39 Nahlásit obsah