Fenomén zero waste neboli Nulová produkce odpadu: Začněte ještě dnes s ekologičtější domácností

Fenomén zero waste neboli Nulová produkce odpadu: Začněte ještě dnes s ekologičtější domácností Zdroj: Shutterstock.com

V posledních měsících se světem šíří fenomén zero waste. Lidé se jeho prostřednictvím snaží ve své domácnosti produkovat co nejméně zbytečných odpadků. Jejich snem je dosáhnout nulové produkce odpadu, tedy zero waste. Pokud se chcete k tomuto trendu připojit, přinášíme vám několik tipů, díky kterým bude chod vaší domácnosti co nejekologičtější.

Jak snížit produkci odpadků u vás doma? Pomohou vám k tomu následující tipy

I kdybyste chtěli sebevíc, v dnešní době je prakticky nemožné, abyste u vás doma dosáhli zcela nulové produkce odpadu. Stačí ale trocha času a úsilí a produkci odpadků můžete výrazně omezit až v řádu několika desítek procent.

Zkuste ve svém každodenním životě provést několik jednoduchých změn, které výrazně prospějí životnímu prostředí. Vyzkoušejte následujících 15 nenáročných kroků k zero waste. Držte se jich alespoň následujících 7 dní a na jejich základě se nakonec pokuste ohodnotit svou odpadní stopu před touto změnou a po ní.

1. krok: Používejte recyklovaný toaletní papír

Jde o nejjednodušší změnu, kterou můžete udělat. Přestaňte používat navoněné a barevné toaletní papíry a začněte upřednostňovat ty recyklované.

2. krok: Choďte na nákup s taškami a sáčky na opakované použití

Nekupujte si pokaždé v obchodě igelitové tašky. K nákupu raději opakovaně použijte textilní nebo papírové tašky. Noste si do obchodu také speciální sáčky na ovoce a zeleninu, které jsou určené pro opakované použití.

3. krok: Naučte se odmítat přebytečné plasty a papíry

Opravdu potřebujete plastová brčka, plastové příbory, igelitové sáčky do koše nebo papírové ubrousky na zabalení svačiny? Snažte se všechen tento nepotřebný odpad omezit na minimum. A to tak, že jej zkrátka přestanete kupovat v obchodě.

Zdroj: Shutterstock.com

4. krok: Omezte své pohodlí

I když je to méně pohodlné, řadu předmětů každodenní potřeby nahraďte ekologičtějšími variantami. Například místo papírových kapesníků začněte používat kapesníky látkové. Pleť si každý večer začněte místo odličovacích vatových tamponů odličovat klasickou jemnou žínkou. Přestaňte používat také vlhčené ubrousky a nahraďte je navlhčenou žínkou.

5. krok: Přeměňte stará bavlněná trička na hadry

Máte staré bavlněné tričko, které už nenosíte? Odřízněte z něj lemy a nastříhejte jej na větší čtvrtce. Získáte tak savé hadříky, kterými můžete utírat prach, stírat nečistoty ze stolu nebo leštit kuchyňskou linku. Po použití je jednoduše vyperte. Tyto bavlněné hadříky jsou ekologickou náhradou papírových kuchyňských utěrek nebo látkových prachovek.

Zdroj: Shutterstock.com

6. krok: Nakupujte oblečení z druhé ruky

I v second hadech, na burzách oblečení nebo na online bazarech najdete opravu nádherné kousky. Naučte se proto nakupovat oblečení z druhé ruky. Své oblečení, které už neunosíte, ale které je stále pěkné, můžete druhým prodat i vy.

7. krok: Staré oblečení odkládejte do sběrných kontejnerů na textil

Staré tričko nebo džíny rozhodně nepatří do popelnice. Jestliže víte, že je už neprodáte, vložte je do sběrného kontejneru na textil. Určitě jej naleznete také ve vašem městě.

8. krok: Nákupní seznamy si pište do mobilního telefonu

Nákupní seznamy psané na kouscích papírků je doslova evergreenem. Spočetli jste si, kolik jste za ty roky už takových papírků popsali? Velkým přínosem pro životní prostředí určitě bude, když si své nákupní seznamy budete psát přímo do svého mobilního telefonu.

9. krok: Pozvánky a pohlednice posílejte online

Pozvánky na narozeninové oslavy či firemní večírky posílejte online. A to ideálně přes e-mail nebo sociální sítě. E-mailem můžete posílat i pohlednice z cest, ovšem jejich online podoba už nemá takovou sentimentální hodnotu jako pohlednice skutečné.

10. krok: Nakupujte od místních prodejců

Zkuste podpořit malé místní obchodníky a prodejce. Pravidelně choďte také na lokální farmářské trhy, kde se se zbytečnými obaly potkáte opravdu minimálně. A přineste si vždy s sebou svou vlastní tašku.

11. krok: Kompostujte

Pokud máte tu možnost, všechen biologický materiál jako slupky od jablek, kůrky od melounu nebo slupky od brambor jednoduše zkompostujte. Kompost můžete na své zahradě následně využít jako hnojivo pro pěstované rostliny.

Zdroj: Shutterstock.com

12. krok: Recyklujte

Odpad, který vaše domácnost vyprodukuje, pečlivě třiďte. A to na papír, plasty, sklo, kovový materiál, textil nebo baterie. Roztříděný odpad pravidelně noste do odpovídajících kontejnerů.

13. krok: Klasické čisticí prostředky nahraďte jedlou sodou a octem

Věděli jste, že jedlá soda v kombinaci s octem je stejně účinná, ne-li lepší než kupované čisticí prostředky? Jak pomocí octu a jedlé sody vyčistit domácnost, píšeme i v jednom z našich článků.

Zdroj: Shutterstock.com

14. krok: Noste si na kávu svůj vlastní hrníček

Dáváte si během dne rádi povzbuzující kávu v rychlém občerstvení? V tom případě si začněte na kávu nosit svůj vlastní hrníček. Výrazně tím snížíte produkci odpadu.

15. krok: Začněte používat holicí strojky s vyměnitelnými žiletkami

Spočítali jste, kolik jste za celý život použili jednorázových holítek? Udělejte s tím konec a začněte raději používat holítka s vyměnitelnými žiletkami. Je to mnohem ekologičtější.

Autor:
Publikováno: 27. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah