Zettersfeld (Lienz) – rovné tratě i odpoledne

Zettersfeld (Lienz) – rovné tratě i odpoledne Zdroj: Tomáš Rucký

Pokud nepatříte mezi lyžaře holdující safari lyžování na desítkách kilometrů sjezdovek, ale spíš preferujete kvalitu nad kvantitou, mohl by vás zaujmout rakouský areál Zettersfeld ležící nad východotyrolským městem Lienz.

Není tu hlava na hlavě, lyžuje se tu bez front a oblouky kroužíte na perfektně upravených poloprázdných sjezdovkách, které jsou rovné i odpoledne.

Zettersfeld jsme v polovině ledna navštívili celkem už potřetí a dojem ze střediska, který jsme tu získali už u prvního lyžování, se nám pouze každou další návštěvou potvrzuje. Areál nabídne 21 km sjezdovek, tedy je komornější, ale o to víc se vám odvděčí útulnou atmosférou, sjezdovkami s pěknými sportovními parametry i rodinným vyžitím.

Zdroj: Tomáš Rucký Lyžařské podmínky neposuzujte u příjezdu do Lienzu, tam totiž zpravidla bývají zelené zahrádky. Jakmile se ale dlouhou kabinkovou lanovkou vyhoupnete výš na zettersfeldskou terasu o více než 1000 výškových metrů, rázem se teleportujete do jiného ročního období. V době naší návštěvy se teploty držely pod bodem mrazu, díky čemuž měl sníh na sjezdovkách parádní konzistenci, ideální na zakrajování hran, které se na tomto povrchu ani nehly.

Zdroj: Tomáš Rucký Sportovní lyžaři tu ocení krásné červené sjezdovky jako je červená trať Goldener Pflug (č.4) spadající z nejvyššího bodu areálu Schoberköpfl (2278 m) nebo ryze sportovní slalomák na červené trati Peheim (č. 8a). Zatímco v horní části areálu spadají sjezdovky strměji dolů, přičmež si ale zachovávají maximální přehlednost, v dolní části střediska tratě zvolní do pohodových dojezdů, takže i méně zkušený lyžař tady může posouvat dál své lyžařské dovednosti.

Zdroj: Tomáš Rucký  Kromě červených sjezdovek č. 5 a 3 je areál v plném provozu a díky mrazu v posledních dnech i zasněžuje, takže v době vydání tohoto reportu se počítá s přidáním dalších pár otevřených sjezdovek. Momentálně se na Zettersfeldu přes týden fronty nedělají, jezdí tu pouze lyžařské kurzy (dokonce většinou české), ale lyžují ve skupině, takže stačí chvíli počkat, než skupina odjede a svah se vyprázdní. 

Zdroj: Tomáš Rucký Zettersfeld by si ovšem měli do seznamu připsat i rodiny s dětmi, které hledají ubytování přímo u sjezdovky a s dětským parkem naproti dveřím. Přesně takové zázemí se totiž na Zettersfeldu nabízí. Jakmile mají děti v malíku základy lyžování, můžou se z dětského parku s pojízdným pásem přesunout na mírný svah s dětskou pomou, který se nachází hned vedle, dalším krokem je pak rovnou sedačková lanovka, která děti i dospělé vyveze do zábavné Fun Arey, která nabídne další pestrou škálu dětských lyžařských překážek.

Zdroj: Tomáš Rucký V rámci Fun Arey, která je bezpečně oddělená od okolních sjezdovek, se dá dále například projet v brankách, které jsou postavené pěkně do plynula a může si je projet klidně i „dospělák“, nebo se tu v rámci menšího snowparku dá i poskočit na skokánku nebo trénovat triky na zábradlí, rourách a dalších překážkách.
Zdroj: Tomáš Rucký Na Zetterfeldu se mi líbí, že na jídlo se dá zajít do osobitých horských hospůdek, protože úplně neholduji velkokapacitním samoobslužným restauracím, kde je cílem „přijít-najíst se-odejít“. Tady vás to láká posedět, ocenit nápadité dekorace, užít si útulné kouzlo hospůdky a v neposlední řadě si samozřejmě dát něco na zub, ideálně nějakou východotyrolskou tradiční specialitu. Jelikož osvědčené restaurace Mecki's a Steinermandl známe z předchozích návštěv, vyzkoušeli jsme tentokrát útulnou hospůdku Pepo's Bar am Berg, která zaujme jak venkovní terasou s fotopointem, tak i velmi příjemným posezením uvnitř.
Zdroj: Tomáš Rucký Jednou z výhod Zettersfeldu je jeho jižní orientace, takže si sluneční paprsky můžete užívat od časného rána až do poslední jízdy. České heslo „Z permice musí téct krev“ tady dostává úplně jiný rozměr, protože právě poslední sjezdy, od tří do čtyř, kdy jsou sjezdovky ještě rovné a zalité jemnými paprsky zapadajícího slunce, patří mezi nejkrásnější.
Zdroj: Tomáš Rucký Co se týká dopoledního lyžování, můžu doporučit fígl na první lano. Zettersfeld sice na svých stránkách a na cedulích uvádí, že lanovky zahajují provoz v 9 hodin, podle všeho se ale jedná o lanovky přímo na Zetterfeldu, takže páteřní kabinková lanovka z Lienzu začíná o něco dříve, někdy už v 8:30. Abyste ovšem byli na sjezdovkách opravdu první a měli manšestrový koberec na pár jízd jen pro sebe, musíte si vystát frontu krátce po osmé ráno.
Zdroj: Tomáš Rucký Zettersfeld by mohl být zajímavý i pro milovníky skialpinismu. Areál nabízí několik oficiálně značených skialpinistických tras, které jsou kromě občasného křížení vedené mimo sjezdové tratě. Nástupní místo je buď u horní stanice lanovky v Zettersfeldu nebo na Faschingalmu, kam se z Linezu dostanete pohodlně autem. Parkování tam stojí 5 eur na 5 hodin a oficiální trasa začíná přímo z parkoviště. Pokud chcete ušetřit pár výškových metrů, abyste se z areálu dostali co nejrychleji, můžete si koupit jízdu lanovkou nahoru za 14 eur.
Zdroj: Tomáš Rucký Od výstupu z lanovky můžete pokračovat rovnou do zasněžené krajiny „mimo civilizaci“ už jen za doprovodu panoramat Lienzských Dolomit a Vysokých Taur. Nejkrásnější lyžařské trasy nedotčenou sněhovou krajinou vedou například na nedaleký vrchol Goisele (2 433 m) nebo při dostatečné sněhové pokrývce je nejmalebnější a zároveň nejnáročnější túrou výstup na vrchol Schleinitz (2 904 m), odkud si můžete užít i slušný freeride. Podrobnější popis lyžařských tras naleznete zde: https://www.lienzer-bergbahnen.at/de/skitour-osttirol

Zdroj: Tomáš Rucký  Zajímavou akcí v Zettersfeldu je každý pátek veřejný závod v obřím slalomu pro ubytované hosty. Startovné je zdarma a registrovat se můžete přímo na recepci vašeho hotelu. Závod se obvykle koná v cíli červené sjezdovky č. 4, jehož cíl je hned vedle Pepo's Baru, takže si rovnou můžete vychutnat jedno „zasloužené“ přímo na slunné terase.

Zdroj: Tomáš Rucký Naším tipem na ubytování je Hotel Moarhof, který se nachází jen 3 minuty jízdy autem od páteřní lanovky. Po celou dobu pobytu však nemusíte auto ani startovat, protože hotel má vlastní skibus, který v pravidelných intervalech jezdí mezi lanovkou a hotelem. 

Zdroj: Tomáš Rucký V hotelu je samozřejmě lyžárna s vysoušeči lyžařských bot (poprvé se mi stalo, že fungovaly lépe než moje osobní vysoušeče na boty ) a po lyžování si můžete odpočinout ve wellness se saunami. Polopenze je zde velmi pestrá a zahrnuje i odpolední svačinku (od 15 do 17 hodin) a díky neomezenému množství může snadno "nahradit" oběd.

Zettersfeld v kostce:
Vzdálenost z Prahy                    cca 6 hod 40 min (600 km)
Vzdálenost z Brna                    cca 6 hod 10 min (530 km)
Celodenní skipas dospělí                67 eur 
Dopolední skipas dospělí (do 12:30 hod)        54 eur 
Děti (roč. nar. 2006-2018)                33,50 eur 
Provozní doba lanovek                9:00 – 16:00
Parkování                        zdarma přímo u lanovek
Ubytování                        www.hotel-moarhof.at  
Web střediska                        www.lienzer-bergbahnen.at     
Informace v češtině                    www.snow.cz/stredisko/984-lienz 

Zdroj: Tomáš Rucký V Zettersfeldu jsme reportovali na lyžích FISCHER, s hůlkami ONE WAY, v oblečení REHALL, v helmách a brýlích SMITH, se speciálně tvarovanými vložkami do lyžáků SIDAS a s vyhřívanými rukavicemi a ponožkami THERMIC. 
 
Zdroj: Tomáš Rucký Galerie Zettersfeld (Lienz) - galerie 2025 Zettersfeld (Lienz) - galerie 2025 Prohlížet galerii

Autor:
Publikováno: 28. 1. 2025 14:45 Nahlásit obsah