Gel na praní z kaštanů: Vyrobte si zdarma ekologický, šetrný a účinný prací prostředek

Gel na praní z kaštanů: Vyrobte si zdarma ekologický, šetrný a účinný prací prostředek Zdroj: Shutterstock

Z plodů jírovce maďalu si rozhodně nemusíte vyrábět pouze kaštanové figurky. Kaštany totiž mají mnohem širší využití. Kromě toho, že si je dáte jako energetickou pomůcku do kapsy či pod polštář, mohou vám posloužit i jako prací prostředek. Vyrobte si z kaštanů účinný gel na praní prádla. Nejen, že nic nestojí, ale zároveň je šetrný a bez chemie.

Proč používat na praní kaštany? Obsahují saponiny stejně jako mýdlové ořechy

Nasbírali jste spoustu kaštanů, jenže nevíte, co s nimi? Máme pro vás praktický tip. Co si tak z kaštanů vyrobit gel na praní, který vás nebude stát ani korunu a zároveň nebude obsahovat ani žádné chemikálie?

Proč používat na praní zrovna kaštany? Podobně jako populární mýdlové ořechy kaštany obsahují vysoké množství saponinů (až 15 procent) a dalších čisticích látek. Když tyto přísady přijdou do styku s vodou, začnou pěnit, ovšem zároveň odstraňují špínu a nečistoty a rozpouštějí tuky, protože mají odmašťovací vlastnosti.

Gel na praní z kaštanů, který si můžete velmi snadno vyrobit zdarma, je přitom nejen účinný. Jelikož se jedná o prací prostředek bez chemie, je přímo ideální na praní prádla pro alergiky nebo pro lidi s citlivou pokožkou.

Zdroj: Shutterstock Jak vyrobit gel na praní z kaštanů? Jde to velmi jednoduše

Chcete si vyrobit domácí gel na praní z kaštanů? Není nic jednoduššího. Potřebujete k tomu 5 až 8 čerstvých kaštanů, které nasekáte nožem najemno, dále 300 mililitrů převařené vody a zavařovací sklenici. 

Nasekané kaštany vložte do zavařovací sklenice a zalijte ji převařenou vodou, která by měla být ještě teplá (nikoliv vařící). Zavařovací sklenici zavíčkujte, protřepte a nechte ji na kuchyňské lince ležet přes noc. Ráno získanou tekutinu přeceďte. Díky tomuto postupu získáte domácí gel na praní z kaštanů, který má zakalenou žlutobílou barvu.

Hotový gel na praní z kaštanů můžete ihned použít. A co když vám ještě zbude? Vložte jej do lednice, kde vám vydrží zhruba týden a odkud si jej můžete brát dle potřeby.

Víte, že? Kaštanový gel je vhodný také na ruční praní. Na místo tekutého mýdla si s ním můžete rovněž umývat ruce.

Jak prát s kaštanovým gelem? Stejně jako s jiným tekutým prostředkem

Zajímá vás, jakým způsobem používat gel na praní z kaštanů? Perte s ním stejným způsobem jako s kterýmkoli tekutým pracím prostředkem. Řiďte se pravidlem, že na 1 kilogram prádla použijete 1 mililitr kaštanového gelu na praní. Na jednu pračku s objemem 7 kilogramů prádla tak využijete 7 mililitrů kaštanového gelu na praní. 

Chcete navíc, aby bylo prádlo po vyprání v kaštanovém gelu voňavé? Kápněte do špinavého prádla před praním trochu vonného či esenciálního oleje.

Zdroj: Shutterstock Jak v zimě vyrábět kaštanový gel na praní? Připravte si zásobu sušených kaštanů

Gel na praní z kaštanů si můžete vyrábět také v průběhu zimních měsíců, a to jednoduše tak, že si na podzim nasušíte kaštany do zásoby. Jak na to?

Čerstvé kaštany nejprve nasekejte nebo nadrťte a poté je nasušte. Suchou kaštanovou drť plňte do čistých sklenic, které přeložte látkou a zajistěte provázkem. Suché drcené kaštany by totiž měly větrat, v opačném případě mají tendenci k plesnivění. Pokud chcete mít jistotu, že vám nasušené kaštany nezplesniví, raději je skladujte v mrazničce.

A jak si v zimě připravit gel na praní z kaštanů? K jeho výrobě použijte zamrazenou či nasušenou kaštanovou drť a následně postupujte jako obvykle.

Zdroj: Zerowastechef.com

Autor:
Publikováno: 8. 10. 2021 09:44 Nahlásit obsah