Je vám často zima? Za vaši zimomřivost může nedostatek tekutin i nízký tlak

Je vám často zima? Za vaši zimomřivost může nedostatek tekutin i nízký tlak Zdroj: Shutterstock.com

Klepete se s příchodem chladnějších měsíců zimou, i když vám partner tvrdí, že mu je teplo? Pokud si stále stěžujete na studené ruce a nohy, máte zmrzlý nos, ven nevyjdete bez několika vrstev oblečení a stále to není ono, něco tu nehraje. Vaše zimomřivost může mít hned několik příčin, kterým se zkuste podívat na zoubek.

Máte nízký krevní tlak

Jedním z nejčastějších důvodů, proč je vám stále zima, je skutečnost, že máte nízký krevní tlak. Při nízkém tlaku neboli hypotenzi protéká krev v cévách velmi nízkou rychlostí. To má za následek menší přísun kyslíku do tkání. Nejméně jsou prokrvovány hlavně končetiny, právě proto při hypotenzi trpíte na studené ruce a nohy. K dalším příznakům nízkého krevního tlaku patří například závratě nebo slabost.

Jakým způsobem si můžete krevní tlak trochu zvýšit? Vypijte v průběhu dne alespoň 2,5 litru čisté neperlivé vody. Pomůže vám také popíjení kávy či černého nebo zeleného čaje. Zvyšte přísun vitaminu C a B12, ale i draslíku a sodíku. Vaši krev rozproudí také pohyb, proto si najděte sport, kterému se budete intenzivněji věnovat.

Zdroj: Shutterstock.com Trpíte anémií

Máte anémii? Potom trpíte nedostatkem železa v krvi, s čímž souvisí také nižší počet červených krvinek distribuujících po celém vašem těle kyslík. A právě nedostatečné prokrvení tkání a zimomřivost jsou jedny z příznaků anémie. K těm dalším patří například únava, bledost, závratě či nepravidelný srdeční rytmus.

Anémie vzniká při nedostatku železa v těle. Proto tuto minerální látku svému tělu dodávejte nejen pomocí doplňků stravy, ale také úpravou jídelníčku. Železo najdete například v listové zelenině, luštěninách, ale i červeném masu a vnitřnostech.

Jste ve stresu

Stresová situace, která je spojená s úzkostným až depresivním stavem, dokáže vaše tělo pořádně zatížit. Když jste ve stresu, vaše tělo namísto končetin zásobuje krví své nejdůležitější orgány. A právě proto trpíte studenýma rukama a nohama.

Zdroj: Shutterstock.com Máte hypotyreózu

Hypotyreóza je snížená funkce štítné žlázy, při které tento důležitý tělesný orgán vylučuje nedostatečné množství tyreoidálních hormonů. V důsledku této poruchy dochází ke zpomalování metabolismu, a právě proto vám bývá zima. K dalším symptomům hypotyreózy, kterou byste měli řešit se svým lékařem, patří kromě zimomřivosti rovněž přibírání na váze, ztráta energie, únava, padání vlasů či sklon k depresím.

Málo pijete

Na pravidelný pitný režim byste měli dbát po celý rok, a to i v zimních měsících. Pokud budete pít dostatečné množství tekutin (ideálně 1,5 litru čisté vody denně), váš metabolismus bude pracovat rychleji, v důsledku čehož budete mít i vyšší vnitřní tělesnou teplotu. Jestliže ale budete dehydratovaní, zvlášť v průběhu chladnějších měsíců bude vaše tělo hůře snášet extrémně nízké teploty. A právě proto vám bude také velmi často zima.

Autor:
Publikováno: 14. 2. 2020 10:26 Nahlásit obsah