Jak ochránit kvetoucí stromy před mrazem a zachránit úrodu: Pomohou vám zahrádkářské triky

Jak ochránit kvetoucí stromy před mrazem a zachránit úrodu: Pomohou vám zahrádkářské triky Zdroj: Shutterstock

Rok co rok řeší zahrádkáři na jaře stejný problém. A to zvlášť na přelomu dubna a května, kdy jsou jejich ovocné stromy v plném květu. S příchodem nočních mrazíků totiž může být jejich úroda nenávratně zničena. Zajímá vás, jakým způsobem ochráníte kvetoucí ovocné stromy před mrazem? Zahrádkáři používají následující osvědčené triky.

Jarní mrazíky mohou na ovocných stromech napáchat velké škody

Ať už jsou ovocné stromy v plném květu, nebo mají ještě poupata, jsou na noční mrazíky extrémně citlivé. Pokud jejich květy namrznou, mají hnědo žlutavé zabarvení a následně opadají bez toho, aniž by na stromech zůstaly zárodky mladých plodů.

Co se týče úrody, jarní mrazíky mohou mít nedozírné následky. Největší škody dokážou napáchat na meruňkách, broskvoních, třešních, švestkách, hrušních či jabloních. Jakým způsobem tedy ochránit tyto ovocné stromy před namrznutím?

Zdroj: Shutterstock Sledujte pravidelně předpověď počasí

Mají vaše ovocné stromy, které pěstujete na zahradě, poupata nebo jsou již plně vykvetlé? V tom případě je důležité, abyste pravidelně sledovali předpověď počasí. Pokud hlásí noční teploty pod nulou, je na čase jednat.

Poslední jarní mrazy v našich zeměpisných šířkách přichází v období mezi 12. a 14. květnem, kdy mají svátek Pankrác Servác a Bonifác. Lidové pranostiky říkají, že tito ledoví muži spalují mrazem ovoce i růži, anebo že se jich bojí všechny zahradnice.

Postříkejte kvetoucí stromy vodou

Jestliže podle předpovědi víte, že přijdou noční mrazíky, zkuste kvetoucí stromy jemně postříkat vodou. K tomuto účelu použijte ideálně postřikovač s tryskou, která umí vytvořit jemnou mlhu. Z vody, která zůstane na květech a větvičkách, vznikne následně speciální film, který pomůže ochránit květy před zmrznutím.

Pod ovocné stromy umístěte nádoby s vodou

Jak dále ochránit kvetoucí stromy před mrazem? Pod stromy umístěte větší nádoby s vodou. Tento zahrádkářský trik, který s oblibou používali již naši předci, spočívá v tom, že odpařující se voda vytvoří kolem kvetoucích stromů mlhu, která dokáže zvládnout slabý mráz. Tento trik ochrání vaši ovocnou úrodu pouze do -2 stupňů Celsia.

Zdroj: Shutterstock Kvetoucí stromy tzv. dýmujte

Dalším způsobem, kterým zahrádkáři chrání ovocné stromy před pomrznutím, je tzv. dýmování. Pod rozkvetlým stromem zapalte hromádku klestí nebo větví, kterou mějte celou noc pod dohledem. Co je ovšem důležité, dřevo by nemělo hořet, ale pomalu doutnat. Teplý a hustý kouř tak následně ochrání kvetoucí ovocné stromy před namrznutím.

Menší ovocné stromy zakryjte netkanou textilií

Jsou-li ovocné stromy, které máte na zahradě, menšího vzrůstu, můžete je zakrýt netkanou textilií. Pokud předpověď počasí hlásí větší mrazy, tuto netkanou textilii navíc jemně postříkejte vodou. Ochrana kvetoucího ovocného stromku před mrazem bude ještě lepší.

Zdroj: www.ireceptar.cz 

Autor:
Publikováno: 15. 4. 2021 12:44 Nahlásit obsah