Jak vyčistit polštář? Bez pračky a sušičky se neobejdete

Jak vyčistit polštář? Bez pračky a sušičky se neobejdete Zdroj: Shutterstock

Povlečení měníme a pereme pravidelně, jenže na polštáře zapomínáme a necháváme je řadu měsíců až let bez povšimnutí. Právě v polštářích se ale skrývá spousta nečistot, které mají nepříznivý dopad na zdraví. Jak tedy čistit a prát polštáře? Každý materiál si žádá to své.

Proč a jak často prát polštáře? Odpověď by měl znát každý

Z jakého důvodu byste měli pravidelně prát polštáře? Správnou údržbou prodloužíte nejen jejich životnost. Když polštář vložíte do pračky a vyperete na 60 °C, zbavíte jej roztočů a dalších mikroorganismů, kteří neblaze ovlivňují vaše zdraví.

A jak často prát polštáře? Jak polštáře s přírodní, tak se syntetickou náplní perte alespoň dvakrát do roka. Počítejte s tím, že praní a následné sušení polštáře vám zabere až několik hodin, proto si na tento úkon vždy vyhraďte dostatek času. Doporučujeme vám proto prát a sušit polštáře ideálně o víkendu. 

Zdroj: Shutterstock Čištění přírodních a syntetických polštářů: Držte se pokyny výrobce na štítku

Před tím, než se pustíte do praní a sušení polštářů, si vždy pečlivě pročtěte pokyny výrobce, které jsou uvedeny na štítku. Polštáře následně perte a sušte výhradně podle těchto pokynů. Většinu polštářů perte v pračce na 60 °C, prací program zakončete jemným odstřeďováním. Na syntetické polštáře můžete použít klasický prací prostředek, na polštáře s přírodní náplní (například peřím nebo vlnou) zvolte prací prášek bez enzymů.

Vyprané polštáře následně vložte do sušičky, do které dejte také dva tenisové míčky. Polštáře budou díky tomuto triku ve výsledku načechrané. Zapněte program sušení a polštáře každých 20 minut ze sušičky vyndejte a potřepte. Náplň polštářů se tak nebude shlukovat na jednom místě a bude dostatečně prosušená. Po vysušení nechte ještě polštáře vyvětrat na čerstvém vzduchu.

Syntetické polštáře mají omezenou životnost: Kdy koupit polštář nový?

Péřové polštáře či polštáře z ovčí vlny, o které budete správně pečovat, vám vydrží prakticky celý život. Narozdíl od polštářů s přírodní náplní mají syntetické polštáře velmi omezenou životnost. Jak poznáte, že je na čase koupit nový?

Polštář se syntetickou náplní přehněte napůl. Pokud se vám rychle vrátí do původního tvaru, nic vám nebrání v tom, abyste jej dále používali. Jestliže však zůstane přeložený nebo jinak zdeformovaný, má už to nejlepší za sebou. Není proto od věci se poohlédnout po polštáři novém.

Zdroj: Shutterstock Jak vyčistit polštář z paměťové pěny? Na pračku zapomeňte

Anatomické polštáře z paměťové pěny nedávejte ani do pračky, ani do sušičky, kam rozhodně nepatří. Chcete-li je důkladně vyčistit, vyperte je v ruce, a to ve vaně napuštěné teplou vodou, kam jste přidali polévkovou lžíci prášku na praní.

Poté, co anatomický polštář vyperete, důkladně jej propláchněte čistou tekoucí vodou a následně jemně vyždímejte. Polštáře z paměťové pěny sušte volně na rozloženém sušáku na prádlo. Anatomický polštář tak rovnoměrně proschne ze všech stran.

Zdroj: Vesna.cz, Living.iprima.cz, Jysk.cz

Autor:
Publikováno: 25. 10. 2021 11:51 Nahlásit obsah