Jak zpomalit zrání banánů a jejich rychlému hnědnutí: Banány skladujte mimo další ovoce a jejich horní část zabalte do fólie

Jak zpomalit zrání banánů a jejich rychlému hnědnutí: Banány skladujte mimo další ovoce a jejich horní část zabalte do fólie Zdroj: Shutterstock.com

Všichni to známe. Koupíme si v obchodě zelenožluté banány a myslíme si, že nám doma vydrží alespoň týden. Jenže chyba lávky, banány začnou velmi rychle zrát a hnědnout, proto je musíme co nejdříve sníst. Příliš rychlé dozrávání banánů však nemusí být pravidlem. Máme pro vás několik tipů, jak jej zpomalit a banány si tak dostatečně vychutnat.

Při nákupu banány pozorně prohlédněte: Preferujte žluté se zelenou špičkou

Z obchodu si domů doneste výhradně žluté banány se zelenou špičkou. Podle tohoto zbarvení poznáte, že jsou lehce nedozrálé. Banány by přitom na sobě neměly mít žádné skvrny ani otlačeniny, které by zbytečně urychlovaly proces zrání a zkracovaly by tím i dobu spotřeby těchto tropických plodů.

Zdroj: Shutterstock.com

Banány skladujte při pokojové teplotě separované od ostatního ovoce

Když si banány přinesete domů, nedávejte je do ledničky, ale skladujte je při pokojové teplotě. V kuchyni či jídelně mějte banány uložené v misce, a to samostatně od ostatního ovoce. 

Banány se nemají v lásce zejména s jablky, broskvemi, rajčaty, avokádem či fíky, při jejich dozrávání se uvolňuje výrazné množství ethylenu. Když jsou tyto plody v bezprostřední blízkosti banánů, zbytečně urychlují také jejich dozrávání.

Tip: Banány nemusíte mít pouze v košíku na ovoce. Ještě lépe je zavěste na speciální ovocný věšák. Zabráníte tím tomu, aby se na jednotlivých plodech tvořily otlačeniny, který by opět urychlily dozrávání banánů a jejich následné hnědnutí.

Zdroj: Shutterstock.com Stonky banánů zabalte do plastového sáčku nebo potravinové fólie

Možná jste si v obchodě všimli toho, že stonky některých banánových trsů jsou zabaleny v plastovém obalu. Udělejte to doma také. Značná část ethylenu, který urychluje zrání banánů, se totiž uvolňuje zejména v horní části banánového trsu. Chcete-li dozrávání banánů zpomalit co nejvíce, jednotlivé tropické plody od sebe oddělte a horní část každého z nich zabalte zvlášť do plastového sáčku nebo také do plastové potravinové fólie.

Když banány dozrají, dejte je ihned do lednice

Máte pocit, že banány, které máte uskladněné v kuchyni či jídelně, již plně dozrály? Nastal čas, abyste je okamžitě dali to lednice. Působením nízké teploty u nich zastavíte proces zrání. Jestliže se slupka banánu v lednici následně zbarví téměř do hněda, nemějte strach. Změnil se pouze pigment ve slupce, na samotnou čerstvost banánu to nebude mít žádný vliv.

Autor:
Publikováno: 25. 11. 2020 10:55 Nahlásit obsah