Mech v trávníku: Osvědčené rady, jak jej účinně zlikvidujete

Mech v trávníku: Osvědčené rady, jak jej účinně zlikvidujete Zdroj: Shutterstock

Když se ve vašem trávníku začne ve velkém objevovat mech, je na čase, abyste zasáhli. Také tento problém řešíte nejčastěji na jaře? Díky správným postupům můžete mech v trávníku úspěšně vylikvidovat. Co například pomáhá?

Co mech v trávníku signalizuje?

První krok k úspěšnému odstranění mechu je pochopení toho, proč vám v trávníku roste. Mech v trávníku signalizuje, že vaše zahrada může mít nějaké problémy, jako je špatná drenáž, příliš stinné podmínky, překyselená půda nebo nedostatek živin. Je to jakýsi zelený varovný signál, který vám říká, že něco není v pořádku.

Tipy, jak se zbavit mechu na zahradě: Odstraňte nejprve příčinu

Při odstraňování mechu z trávníku postupujte opravdu systematicky. Začněte tím, že odstraníte příčinu problému. To může zahrnovat například vylepšení drenáže, prořezání stromů a keřů pro lepší sluneční světlo, nebo testování a regulaci pH půdy. Poté můžete přistoupit k samotnému odstranění mechu. Jaké máte v tomto případě možnosti?

Zdroj: Shutterstock Kupované přípravky proti mechu v trávníku

Na trhu existuje řada přípravků určených k boji proti mechu v trávníku. Tyto přípravky často obsahují chemikálie, které efektivně ničí mech. Při použití těchto přípravků dodržujte pokyny výrobce a dbejte na to, abyste nepoškodili okolní rostliny. 

Mech odstraňte z trávníku mechanicky

Pokud upřednostňujete přírodní a ekologické metody, mech z trávníku odstraňte mechanicky. A to ručně prostřednictvím hrábek nebo s využitím elektrického vertikutátoru, který zároveň trávník skvěle provzdušní.

Použijte vápno na mech 

Jednou z tradičních metod boje proti mechu v trávníku je použití vápna. Vápno neutralizuje příliš kyselé pH půdy, což je prostředí, které mech miluje. Aplikace vápna může také pomoci zlepšit strukturu půdy a podporovat růst trávy, což brání dalšímu růstu mechu. Přinášíme postup, jak použít vápno při odstraňování mechu z trávníku.

1. Otestujte pH půdy

Než použijete vápno na mech, nejprve otestujte pH půdy. Jednoduché testovací sady zakoupíte v obchodech se zahradnickým vybavením. Ideální pH pro trávník je obvykle mezi 6,0 a 7,0. Pokud je pH příliš kyselé (nižší než 6,0), vápno může být při odstraňování mechu z trávníku opravdu prospěšné.

Zdroj: Shutterstock 2. Připravte trávník na aplikaci vápna

Vyčistěte trávník od listí a suché trávy. Také je vhodné posekat trávník, abyste odstranili případný přebytečný mech a zajistili lepší kontakt vápna s půdou.

3. Naneste vápno na trávník

Vápno na trávník zasažený mechem aplikujte ručně, dodržujte doporučené dávkování, které je uvedeno na obalu vápna, a postupujte podle pokynů výrobce. Obvykle se doporučuje aplikovat vápno za suchého počasí, abyste zabránili jeho vymytí deštěm.

4. Trávník pokropte vodou

Po aplikaci vápna trávník zalijte vodou. To pomůže vápnu lépe proniknout do půdy a zahájit proces neutralizace kyselosti. Zalití může také zabránit popálení trávníku, které by mohlo nastat v důsledku přímého kontaktu s koncentrovaným vápnem.

Zdroj: iReceptar.cz, https://hobby.blesk.cz
Autor:
Publikováno: 4. 4. 2024 14:04 Nahlásit obsah