Orchidej nekvete. Co dělat?

Orchidej nekvete. Co dělat? Zdroj: Shutterstock

Orchideje patří k nejoblíbenějším pokojovým rostlinám v českých domácnostech. Když si jednu z rostlinek pořídíme, často se stává, že kvete pouze jednou. Když o ni budete správně pečovat, vaše orchidej bude znovu obsypaná květy. Co tedy dělat?

Dopřejte orchidejím světlo. Dejte ale pozor na přímé slunce

Orchideje jsou velmi citlivé na světlo, a proto se jim snažte poskytnou správný stupeň osvětlení. Přestože potřebují dostatek světla, chraňte je před přímým slunečním zářením, které by mohlo poškodit listy. Doporučujeme spíš umístit orchidej na místo s dostatkem nepřímého světla, například poblíž okna s žaluziemi nebo záclonami, které rozptýlí sluneční záření.

Zasaďte orchideje do průhledných květináčů

Mějte orchideje zasazené v průhledných květináčích. Z jakého důvodu? Orchideje mají unikátní kořenový systém, který částečně fotosyntetizuje. Průhledné květináče umožňují světlu proniknout do kořenů, což podporuje fotosyntézu a další životně důležité procesy.

Díky průhledným stěnách květináče můžete také lépe sledovat stav kořenů orchideje. To vám umožní pravidelně kontrolovat, zda jsou kořeny zdravé a zda náhodou nepodléhají hnilobě. 

Zdroj: Shutterstock Na správném substrátu záleží

Orchideje mají rády substráty, které umožňují volné proudění vzduchu kolem kořenů, a zajistí jim tak dostatek kyslíku. Nejvhodnější jsou pro tyto rostliny speciální směsi na bázi kůry dřeva nebo mechu sphagnum.

Na dně květináče s otvory by měl být navíc správný drenážní materiál, v podobě kůry či perlitu, který umožní po zalití orchideje vodě lépe otékat. Tímto způsobem předejdete hromadění vody v kořenovém systému a jeho případné hnilobě.

Zajistěte orchidejím optimální teplotu

Pro růst a kvetení orchidejí je podstatná také správná teplota. Většina druhů těchto pokojových rostlin preferuje teplotu mezi 18-24 °C ve dne a 12-18 °C v noci. Těmto teplotním rozmezím, které jsou pro orchideje velmi příjemné. věnujte opravdu velkou pozornost.

Orchideje mají rády vyšší vzdušnou vlhkost

Jelikož orchideje milují vyšší vzdušnou vlhkost, snažte se zvlhčovat vzduch kolem rostliny. Orchidej pravidelně roste s využitím rozstřikovače s vodou, poblíž rostliny můžete rovněž umístit nádobu s vodou. K udržení správné úrovně vlhkosti vzduchu, která je vhodná pro orchideje (50 až 70 %), vám poslouží také elektrický zvlhčovač vzduchu.

Mějte na paměti, že suchý vzduch působí negativně na zdraví orchidejí, zejména ve vytápěných místnostech nebo v místnostech s klimatizací.

Zdroj: Shutterstock Naučte se správnou frekvenci zalévání

Orchideje nevyžadují pravidelnou a častou zálivku, jak je tomu u některých jiných druhů pokojových rostlin. Orchideje naopak preferují zálivky a následného částečného vyschnutí substrátu. Když je substrát vlhký, orchidej rozhodně nezalévejte. Počkejte naopak, až substrát částečně vyschne, potom nastává opět vhodný čas pro zálivku.

Rozhodně zamezte tomu, abyste substrát přelili. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů, což je vážný problém. Kořeny postižené hnilobou ztrácejí svou schopnost absorbovat vodu a živiny, což vede ke špatnému zdraví orchideje a může dokonce způsobit úhyn rostliny.

Na orchideje používejte správné hnojivo

Orchideje mají specifické potřeby v oblasti živin, a proto v jejich případě používejte sypká hnojiva či roztoková hnojiva, která jsou vyvinutá speciálně pro tuto rostlinnou skupinu. Tato hnojiva obvykle obsahují vyvážené množství dusíku, fosforu a draslíku, stejně jako stopové prvky, které jsou pro orchideje důležité.

Orchideje hnojte v období jejich aktivního růstu, kdy nejvíce potřebují živiny. A to nejlépe jednou měsíčně. Toto období zpravidla odpovídá jarním a letním měsícům. Použijte polovinu nebo třetinu doporučeného množství hnojiva pro orchideje, abyste předešli případnému přehnojení. Přebytek živin bývá stejně problematický jako nedostatek. Při nadměrném hnojení se mohou hromadit soli v substrátu, což poškozuje kořeny orchidejí. 

Tip: Pokud má orchidej období odpočinku, zejména v zimě, zkuste snížit nebo pozastavit hnojení úplně.

Zdroj: Napsáno s využitím AI

Autor:
Publikováno: 22. 2. 2024 13:48 Nahlásit obsah