Pokojové rostliny, které čistí vzduch a vytvářejí dokonalé mikroklima: Které to jsou?

Pokojové rostliny, které čistí vzduch a vytvářejí dokonalé mikroklima: Které to jsou? Zdroj: Shutterstock.com

Pokojové rostliny mají neuvěřitelné vlastnosti. Zútulňují interiér, zklidňují, jsou skvělými čističkami vzduchu a vytvářejí vhodné mikroklima. Které pokojovky byste si měli pořídit, pokud se chcete u vás doma zbavit extrémně suchého, či vlhkého vzduchu? Následující rostliny odstraňují také toxiny a jsou spojeny s pozitivní energií.

Kávovník arabský

Kávovník u vás doma? Proč ne! Pořiďte si buď kávovník arabský, nebo kávovník koňžský. Koupit byste si měli až dospělou rostlinu, která je schopná plodit. Nenechte na ni přes okno svítit ostré sluníčko, protože má ráda stín. Kávovník pravidelně zalévejte. Jestli se o něj budete náležitě starat, odmění se vám. Umí totiž ze vzduchu absorbovat přebytečnou vlhkost a dodá domovu příjemnou exotickou vůni.

Myrta

V našich zeměpisných šířkách se myrta pěstuje nejčastěji jako pokojová rostlina. Nejen, že svým vzhledem dokáže oživit interiér, ale vytváří v něm zdravé mikroklima. O myrtě se navíc říká, že dokáže zabít bakterie a viry, které se nacházejí ve vzduchu.

Zdroj: Shutterstock.com

Lopatkovec

Lopatkovec, kterému se česky říká spatifylum nebo toulcovka, je úžasnou pokojovkou, která dokáže absorbovat přebytečnou vlhkost, a dokonce ničit spory plísní. Této pokojové rostlině, která vám doma pomůže stabilizovat mikroklima, svědčí teploty kolem 18 stupňů Celsia. Lopatkovci se přezdívá ženské štěstí, a to proto, že prý ženám přináší štěstí a lásku k domovu.

Vavřín vznešený

Laurus Nobilis neboli Vavřín vznešený je spojován se slávou a vítězstvím. Tato středomořská rostlina miluje teplo, stín a vlhčí vzduch. Vavřín, jehož listy používáte v kuchyni jako koření (bobkový list), můžete pěstovat i jako pokojovku.  Vytváří totiž dokonalé mikroklima v interiéru, protože absorbuje nadbytečnou vlhkost. Navíc váš domov ozvláštní charakteristickou kořenitou vůní.

Tchýnin jazyk

Tato oblíbená pokojová rostlina českých domácností je skvělou čističkou vzduchu. Neutralizuje škodlivé výpary z toxických látek (například nikotinu) a navíc produkuje výrazné množství kyslíku. Tak proč si ji nepořídit? Její pěstování ovšem zvažte, pokud doma máte malé děti nebo domácí mazlíčky. Tchýnin jazyk je totiž jedovatý.

Cypřišek

Cypřišek je v Japonsku posvátným stromem. Japonci věří, že je domovem zemřelých lidí a také bohů. Zkuste tento strom, i když v miniaturní podobě, pěstovat i u vás doma v květináči. Osvěží prostor úžasnou vůní. Pokud máte doma suchý vzduch, tato pokojová rostlina je to pravé pro vás, neboť jej zvlhčuje. Jde navíc o úžasnou čističku, která zbavuje vzduch nečistot. O cypřišku se navíc říká, že vám uleví od bolesti hlavy.

Zdroj: Shutterstock.com

Fíkus

Jde o jednu z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Fíkus stejně jako cypřišek pěstujte tehdy, pokud je u vás doma suchý vzduch. Fíkus totiž umí vzduch zvlhčit a zároveň jej filtruje. Dokáže totiž neutralizovat a v některých případech i zničit toxické látky a viry. Zároveň do vašeho interiéru dodává velké množství kyslíku, díky čemuž se vám bude úžasně dýchat. S péčí o tuto úžasnou pokojovku buďte opatrní. Fíkus totiž nesnáší průvan a přelévání.

Kalanchoe

Kalanchoe neboli kolopejka je velmi roztomilou pokojovou rostlinou, jejíž drobné květy hrají všemi barvami. Tato pokojovka z čeledi tlusticovitých je sukulentem, kterému se daří v suchých a teplých interiérech. Právě zde se podílí na vytváření rovnovážného mikroklimatu a dodává vašemu domovu potřebnou vlhkost i nezbytný kyslík.

Autor:
Publikováno: 6. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah