Popenec obecný: Jarní bylinka s kořenitou chutí, kterou v kuchyni využijete na sto způsobů

Popenec obecný: Jarní bylinka s kořenitou chutí, kterou v kuchyni využijete na sto způsobů Zdroj: Shutterstock

Popenec obecný patří k jarním bylinkám, které nachází využití nejen v lidovém léčitelství. Čerstvé a sušené lístky popence totiž perfektně využijete také ve studené a teplé kuchyni, kde s přehledem nahradí jakékoliv jiné aromatické koření. Je proto škoda považovat popenec obecný za plevel, protože má báječnou chuť.

Kde roste popenec: V nížinách i na horách

Popenec obecný se nejčastěji vyskytuje na stráních, loukách a mezích. Často jej najdete také na okraji cest a lesů, narazíte na něj i v křovinách. Tato vytrvalá bylinka často roste na zahradách, kde je zahrádkáři mylně považována za plevel. V každém případě se popenec obecný vyskytuje ve všech nadmořských výškách - roste od nížin po hory.

Zdroj: Shutterstock Jak poznat popenec? Podle specifických listů, květů a plazivých výběžků

Popenec obecný, patřící do čeledi hluchavkovitých, je drobná bylinka, jejíž poléhavé lodyhy dosahují výšky 5 až 30 centimetrů a její horizontální plazivé výběžky jsou až 1 metr dlouhé. Popenec obecný má okrouhlé zubaté lístky, které jsou na lodyze ve vstřícném postavení. Vykvétá drobnými modrofialovými květy, které jsou podobné květům hluchavky.

Kdy sbírat popenec: Na mladé listy vyrazte v březnu a dubnu

Na sběr mladých listů popence obecného, které najdou využití ve studené i teplé kuchyni, můžete vyrazit již v březnu a dubnu. Pokud chcete popenec využít k léčebným účelům, sbírejte jej v době květu. Tedy nejlépe od dubna do července.

Jak chutná popenec? Výrazně a kořenitě

Jestliže chcete popenec zařadit do svého jarního jídelníčku, natrhejte si z něj ještě před jeho rozkvětem mladé listy. Právě tyto části jsou z bylinky nejchutnější. Mladé listy popence obecného mají příjemnou vůni a výraznou kořenitou chuť. Díky tomuto specifiku popenec chuťově podtrhne jakékoliv jarní jídlo. Nebojte se ho ovšem kombinovat také s dalšími čerstvými jarními bylinkami či jarní zeleninou.

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak využít popenec v kuchyni

Popenec obecný má v kuchyni velmi široké využití. V čerstvém stavu vám přijde vhod při přípravě studených i teplých pokrmů. Mladé listy popence si můžete také nasušit a následně je používat jako koření. Do jakých pokrmů můžete tedy mladé listy popence obecného konkrétně přidávat? Například do:

  • Smoothie
  • Pomazánky
  • Vaječné omelety
  • Míchaných vajec
  • Vařených brambor
  • Polévky
  • Špenátu
  • Zeleninového salátu
  • Bramborového salátu
  • Sekané
  • Karbanátků
  • Nádivky

Chuť popence obecného je velmi výrazná. Do jednotlivých pokrmů jej proto přidávejte v malém množství a pracujte s ním jako s kořením. Popenec obecný je mimo jiné výborný také na chlebu s máslem nebo tvarohovým sýrem.

Zdroj: Shutterstock Popenec obecný a zdraví

Popenec obecný má na naše zdraví blahodárné účinky. Obsahuje významné množství vitaminu C a provitaminu A. Také je bohatý na draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor. Dále v něm najdete třísloviny, hořčiny, cholin, organické kyseliny nebo karotenoidy.

V lidovém léčitelství je popenec obecný označován za bylinku, která léčí nemoci horních cest dýchacích, kašel a bolest v krku. Popenec pomáhá také při astmatu a zmírňuje bronchitidu neboli zánět průdušek. Tato bylinka nachází využití i při léčbě nemocí močového ústrojí, má pozitivní vliv na trávicí systém a podporuje chuť k jídlu.

Zdroj: Wikipedia.org, Bylinkyprovsechny.cz, iReceptar.cz, Vitalia.cz

Autor:
Publikováno: 8. 4. 2022 09:51 Nahlásit obsah