Co pěstovat vedle rajčat? Dejte si pozor na plodiny, se kterými se rajčata špatně snáší

Co pěstovat vedle rajčat? Dejte si pozor na plodiny, se kterými se rajčata špatně snáší Zdroj: Shutterstock

Správné rozmístění plodin na záhonech je zásadní věcí, která může příznivě ovlivnit celou vaši letošní úrodu. Vyplatí se vám proto znát, co pěstovat a nepěstovat vedle rajčat. Které další rostliny tedy můžete zasadit u rajčat a kterým se raději vyhnout, protože se s nimi rajčata nesnášejí?

Rostliny, které dát vedle rajčat

Co pěstovat vedle rajčat, aby si tyto plodiny navzájem prospívaly? Vedle rajčat pěstujte česnek a cibuli, které odpuzují škůdce a které chrání rostliny rajčat před plísní. Rajčatům velmi svědčí také přítomnost tykvovité zeleniny, tedy cuket, patizonu nebo dýně. Rajčata prospívají i vedle chřestu, který pomáhá vyčistit půdu od háďátek napadající kořeny rajčat.

Zdroj: Shutterstock Co zasadit mezi rajčata? Jednoznačně bylinky

Máte mezi rostlinami rajčat na záhoncích spoustu místa, a tak řešíte, jak jej efektivně využít? Rajčatům bude svědčit, když mezi ně zasadíte některé druhy bylinek. Vsaďte zejména na bazalku, která odpuzuje hmyz a zároveň zlepšuje úrodu rajčat.

Mezi rajčaty můžete pěstovat také kadeřavou petrželku, pažitku a lichořeřišnici. Tyto bylinky podporují růst rostlin rajčat a zároveň odpuzují škůdce v podobě mšic, háďátek a roztočů. 

Tipy na květiny, které vysadit mezi rajčata

Patří mezi rajčata také okrasné rostliny? Proč ne, když vám pomůžou k lepší úrodě? Mezi rajčata dejte zejména brutnák - tato rostlina s modrými hvězdicovitými květy je oblíbencem včel a jiných opylovačů, odpuzuje háďátka v zemině a rovněž zlepšuje růst a chuť samotných rajských jablíček. K rajčatům můžete vysadit i turecké karafiáty. Jejich jasná barva a výrazná vůně skvěle odpuzuje všechny hmyzí škůdce. 

Zdroj: Shutterstock Tipy, co nepěstovat vedle rajčat

S kterými rostlinami se rajčata na záhonku naopak nesnesou? Velmi špatně jim svědčí sousedství s brukvovitou zeleninou, tedy květákem, brokolicí, kapustou, růžičkovou kapustou nebo kedlubnou, protože může dojít ke zpomalení růstu rostliny rajčete. Rajčata se dále špatně snáší s koprem, jahodami, okurkou a kukuřicí.

Rajčata nesázejte rovněž vedle dalších rostlin čeledi lilkovitých. Především vedle brambor, lilku baklažánu nebo mochyně. Jelikož rajčata patří také do této čeledi, hrozí v tomto případě vyšší riziko společných chorob - a to zejména rané a pozdní plísně. 

Zdroj: Masterclass.com, Gardendesign.com, Southernliving.com
Autor:
Publikováno: 28. 4. 2023 10:56 Nahlásit obsah