Proč používat při praní ocet: Nahradí aviváž, neutralizuje pachy a vyčistí pračku

Proč používat při praní ocet: Nahradí aviváž, neutralizuje pachy a vyčistí pračku Zdroj: Shutterstock

Ještě nepoužíváte při praní ocet? Tento praktický pomocník, který vás vyjde na pár korun, skvěle nahradí aviváž, neutralizuje pachy a působí jako účinné bělidlo. A nejen to. Jakým způsobem vám tedy ocet při praní v pračce poslouží?

Změkčí a krásně provoní prádlo stejně jako aviváž

Proč utrácet peníze za aviváž, když můžete použít klasický ocet? Udělá pro vás prakticky stejnou službu, jenže za zlomek ceny. Ocet, který přidáte do pračky na místo aviváže, krásně změkčí a provoní prádlo. Poradí si i s tvrdšími ručníky nebo džíny.  

Ocet je vhodný pro miminka i alergiky

Ocet místo aviváže použijte rovněž tehdy, pokud perete oblečení pro své miminko. Ocet vám přijde vhod, patříte-li k alergikům. Velkou výhodou octu totiž je, že prádlo nejen změkčí a provoní, ale také dezinfikuje. Jeho složení navíc nepodráždí ani extrémně citlivou pokožku.

Díky octu se zbavíte zvířecích chlupů

Chováte doma zvířecího mazlíčka? Potom vás jistě rozčiluje, že vám na oblečení zůstává i po vyprání jeho srst. Stačí ovšem, když k praní přidáte trochu obyčejného octu. Tento pomocník se díky svému složení postará o to, aby už zvířecí chlupy na vašem oblečení nebyly.

Zdroj: Shutterstock

Ocet neutralizuje zápach prádla i pračky

Máte pocit, že vaše pračka zapáchá? Ať už je cítit zatuchlinou nebo dalšími pachy, zkuste tomu předejít. Stačí, když ke každému praní přidáte odměrku octa a bude po zápachu. Tímto způsobem ocet odstraní nepříjemnou vůni také z jakéhokoliv oblečení.

Pomocí octa zachováte výrazné barvy svého prádla

Pokud nechcete, aby vám barevné prádlo vybledlo, používejte při jeho praní právě obyčejný ocet, který pomůže fixovat barvy. Na druhou stranu je ocet také skvělým přítelem bílého prádla. Pokud v pračce perete pouze bílé prádlo, které je zašedlé nebo zažloutlé, ocet mu dokáže navrátit sněhobílou barvu. Funguje tedy rovněž jako bělidlo.

Ocet odstraňuje vodní kámen z pračky

Chcete prodloužit životnost pračky? Pravidelně ji čistěte octem a jedlou sodou. Stačí, když do bubnu pračky nalijete dva hrnky octa, ke kterým přidáte malý sáček jedlé sody. Pračku následně zapněte na nejdelší program s nejvyšší teplotou. Tímto způsobem z vnitřních částí pračky odstraníte usazený vodní kámen a nečistoty. 

Tip: V případě, že zápach není jediným problémem vaší pračky, je možná na čase se porozhlédnout po novějším modelu. Moderní automatické pračky od Gorenje mají např. speciální funkci SteamTech, která na konci pracího programu ošetří prádlo párou, čímž  významně snižuje pomačkanost prádla a odstraňuje pachy i bakterie.

Autor:
Publikováno: 14. 8. 2023 09:52 Nahlásit obsah