Těmto hrncům a pánvím se raději vyhněte: Zrádné je kuchyňské nádobí z teflonu, hliníku a mědi

Těmto hrncům a pánvím se raději vyhněte: Zrádné je kuchyňské nádobí z teflonu, hliníku a mědi Zdroj: Shutterstock.com

Než začneme vařit, obvykle se zamýšlíme nad tím, ze kterých surovin si připravíme konkrétní jídlo a zda tento pokrm bude zdravý. Na co zapomínáme, je zdravotní nezávadnost některých hrnců a pánví. I zdravé jídlo připravené na pánvi z nesprávného materiálu se totiž může proměnit v jed. Kterým typům kuchyňského nádobí bychom se měli raději vyhnout?

Sporné teflonové nádobí: Opravdu způsobuje rakovinu?

O škodlivosti pánví a hrnců z teflonu se mluví už velmi dlouhou dobu, přesto je všichni stále používáme. Snad v každé české domácnosti najdete alespoň jednu teflonovou pánev. Čím je kuchyňské nádobí vyrobené z tohoto materiálu tak škodlivé? Ohledně negativního dopadu teflonu na lidské zdraví se mezi odborníky vedou dlouhé diskuse, řada z nich se však přiklání k tomu, že je tento materiál karcinogenní.

Jakým způsobem se do vašeho těla může dostat nadměrné množství teflonu? Když takovou teflonovou pánev při vaření poškrábete třeba kovovou lžičkou nebo naběračkou, do připravovaného jídla se začnou uvolňovat kousky teflonu. Teflon se může do jídla dostat i tehdy, když teflonovou pánev zahřejete na extrémní teplotu. Výrobci proto radí, abyste teflonové nádobí zahřívali až tehdy, když v něm máte potřebné suroviny, a abyste jej rozhodně nerozpalovali na maximum. Při vaření na tomto typu kuchyňského nádobí používejte také dřevěnou vařečku, kterou teflonový povrh rozhodně nepoškrábete.

Zdroj: Shutterstock.com

Vyhněte se také hliníku: Závažným způsobem ničí nervový systém

Hliníkové nádobí a příbory, které byly běžnou součástí kuchyní našich babiček, naštěstí odvál čas. Hrnce, pánve či příbory z tohoto materiálu byly sice levné, ale v důsledku postupného uvolňování hliníku do lidského těla způsobovaly vážnější zdravotní problémy.

Pokud máte hliníkové nádobí ještě doma, raději se jej zbavte. Hliník, který se z něj uvolňuje, totiž negativně ovlivňuje zdraví srdce a plic. Nejvážnější dopad má však na nervový systém, neboť zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby či rozvoje demence.

Nádobí z pocínované mědi: Nebezpečí pro štítnou žlázu

Velmi kontroverzní jsou také hrnce a pánve z pocínované mědi. Bezpečné pro vaše zdraví jsou tehdy, když je používáte do 250 stupňů Celsia. Pokud tuto teplotu překročíte, začne se do vašeho těla uvolňovat toxická měď. V důsledku této skutečnosti trpí nejčastěji vaše štítná žláza a váš imunitní systém.

Zdroj: Shutterstock.com

Pánve a hrnce, ve kterých můžete vařit bez obav

Každý druh pánví i hrnců do připravovaných pokrmů uvolňuje určité množství škodlivých látek. Měděnému, hliníkovému i teflonovému nádobí byste se proto měli raději vyhnout. Bez obav můžete vařit ve zdravějších alternativách kuchyňských pánví a hrnců. Zdravotně nezávadné je především litinové nádobí, skleněné nádobí a také nerezové nádobí, které se v českých kuchyních těší v současnosti největší oblibě.

Autor:
Publikováno: 27. 8. 2019 10:15 Nahlásit obsah