Zaschlé skvrny od krve na oblečení a matraci vyčistíte několika způsoby. Po zaschlé krvi nezůstane ani památka

Zaschlé skvrny od krve na oblečení a matraci vyčistíte několika způsoby. Po zaschlé krvi nezůstane ani památka Zdroj: Shutterstock

Čas od času každý z nás bojuje se zaschlými skvrnami od krve na oblečení nebo na matraci. Odstranit zaschlou krev bývá tvrdý oříšek, a ne vždy se to podaří. Jestliže chcete, aby po zaschlých skvrnách od krve nezůstala na vašem oblečení či matraci jediná památka, vyzkoušejte několik osvědčených triků.

Oblečení od krve perte ve studené vodě, pomůže vám i jádrové mýdlo

Jaké je první pravidlo, kterého byste se měli při odstraňování skvrn od krve držet? Oblečení od krve nikdy neperte v teplé vodě, ani jej rovnou nedávejte do pračky. V teplé vodě se krev sráží, v důsledku čehož vniká hlouběji do vláken. Krvavá skvrna by se tak mohla zaprat a následně byste ji už nemuseli vůbec odstranit.

Oblečení, na kterém máte skvrny od krve, proto nejprve vyperte v ruce ve studené vodě. Posléze jej nechte v čisté studené vodě máčet několik hodin a pak skvrny od krve přeperte klasickým jádrovým mýdlem (například Jelenem). Pokud dodržíte tento postup, krev by z oblečení měla pustit.

Víte, že? Na odstranění skvrny od krve, která ještě nezaschla ani se příliš nevsákla, vám obvykle stačí pouze studená voda.

Zdroj: Shutterstock Na zaschlé skvrny od krve použijte kuchyňskou sůl

Jak dále odstranit zaschlou krev z oblečení? Poté, co oblečení důkladně propláchnete ve studené vodě, posypte skvrnu od krve rovnoměrně kuchyňskou solí. Látku promněte mezi prsty, aby se sůl dostala hlouběji do vláken. 

Kuchyňskou sůl nechte působit na oblečení několik hodin a následně oblečení opět důkladně properte ve studené vodě. Zaschlá skvrna od krve by již měla být minulostí.

Co na skvrnu od krve na matraci

Pokud se skvrna od krve nachází na matraci, koberci nebo čalounění, je důležité, abyste rychle jednali. Skvrnu od krve nejprve jemně na několikrát vydrhněte bavlněným hadříkem namočeným v čisté studené vodě. Přebytečnou tekutinu následně hadříkem dokonale vysajte. 

Skvrnu od krve, která je mírně navlhčená, poté rovnoměrně posypte kuchyňskou solí, kterou opatrně do skvrny vetřete houbičkou. Sůl nechte tímto způsobem působit několik hodin a poté skvrnu opět vymyjte houbičkou namočenou ve studené vodě. Abyste se zaschlé skvrny od krve na matraci skutečně zbavili, tento postup v případě potřeby několikrát opakujte.

Zdroj: Shutterstock Další tipy, jak odstranit zaschlou skvrnu od krve.

  • Na odstranění krvavých skvrn použijte také peroxid vodíku. Při manipulaci s tímto roztokem však buďte opatrní. Peroxid vodíku totiž může látku zesvětlit nebo vybělit.

  • Jelikož má peroxid vodíku bělicí účinky, při odstraňování zaschlé skvrny od krve na tmavších látkách raději použijte kombinaci octu a jedlé sody. Skvrnu nejprve properte studenou vodou, poté na ni naneste kašičku z octu a jedlé sodu, kterou nechte několik hodin působit. Místo, kde byla skvrna od krve, opět na závěr opláchněte studenou vodou.

Zdroj: Cleaning.lovetoknow.com

Autor:
Publikováno: 6. 10. 2021 10:34 Nahlásit obsah