Znáte všechny svatomartinské tradice? Svatý Martin přijíždí na bílém koni 11. 11., nesmí chybět husa, rohlíčky ani víno

Znáte všechny svatomartinské tradice? Svatý Martin přijíždí na bílém koni 11. 11., nesmí chybět husa, rohlíčky ani víno Zdroj: Shutterstock.com

Ačkoliv se ani letos na svatého Martina sněhu nedočkáme, 11. listopad je přelomovým datem. Symbolizuje totiž konec podzimu a příchod zimy. K svatomartinským tradicím nemyslitelně patří svatomartinská husa a svatomartinské víno, ale také svatomartinské rohlíčky. Jaké mají tato tradiční jídla vůbec význam?

Svatý Martin přijíždí na bílém koni

Svátek svatého Martina 11. listopadu je spjatý s lidovou pranostikou o příjezdu na bílém koni. Naši předci totiž již v tento den počítali s tím, že zasněží. Navíc na svatého Martina začínají Svatomartinské hody, které pro naše předky symbolizovaly konec podzimu a začátek zimy nebo předvánočního období.

Pečená husa: Tradiční svatomartinská pochoutka

K tradiční svatomartinské pochoutce, které neodoláme ani dnes, patří pečená husa s bílým či červeným zelím, bramborovými či špekovými knedlíky nebo noky. Někdo nedá dopustit ani na lokše, tedy bramborové placky. Ke svatomartinskému menu patří rovněž husí vývar nebo kaldoun, zbylá husí játra zase můžete zpracovat na paštiku.

Proč se vůbec husa stala svatomartinskou pochoutkou? Lidová pověra říká, že to bylo za trest, protože svým kejháním rušila bohoslužbu. Naši předkové navíc podle toho, jak byla dobře svatomartinská husa vykrmená, předpovídali, jaká bude zima.

  • Pokud měla husa větší množství podkožního tuku, naši předci předpovídali tuhou zimu.

  • Rovněž je zajímala prsní kost husy. Čím byla světlejší, tím mělo být o Vánocích více sněhu. Naopak, čím byla tmavší, Vánoce měly být na blátě.

  • Naši předci prohlíželi i zabarvení hřbetní kosti. Když byla bílá, měl být na horách sníh. Pokud tmavá až kropenatá, měly přijít plískanice.

Zdroj: Shutterstock.com Bez svatomartinského rohlíčku by to 11. listopadu nešlo

Další tradiční pochoutkou byly během svátku svatého Martina svatomartinské rohlíčky. Jejich tvar měl připomínat podkovy koně svatého Martina. Svatomartinské rohlíčky se tradičně připravují z kynutého těsta. Mohou mít přitom jak ořechovou, tak makovou, tvarohovou nebo povidlovou náplň. Jak na ně?

Potřebujete:

  • na těsto: 1 kostka kvasnic a vlažné mléko na kvásek, 500 gramů hladké mouky, 150 gramů změklého másla, 60 gramů moučkového cukru, 2 žloutky, citronová kůra, špetka soli
  • na náplň: mletý mák s cukrem nebo mleté vlašské ořechy
  • na pomazání: teplé máslo, 1 žloutek 

Postup:

1. Z kvasnic a vlažného mléka si vytvořte kvásek. Až vzejde, kvásek zapracujte do zbylých ingrediencí, ze kterých si vytvořte tužší těsto. Toto těsto nechte následně dalších 30 minut nakynout.

2. Těsto rozválejte na placku tlustou zhruba 5 milimetrů. Z plátu těsta nožem vykrájejte větší trojúhelníky, které pomažte teplým máslem.

3. Trojúhelníky těsta posypte mletým mákem s cukrem nebo mletými vlašskými ořechy. Zatočte je na menší rohlíčky a zahněte do tvaru koňské podkovy.

4. Svatomartinské rohlíčky nechte ještě chvíli vykynout, poté je potřete žloutkem a pečte dozlatova v předem rozehřáté troubě.

Tradice svatomartinského vína

Tato příjemná svatomartinská tradice spadá do dob vlády rakouského císaře Josefa II. V České republice byla obnovena tuzemským Vinařským fondem až v roce 2004. Na svatého Martina 11. listopadu v 11 hodin tak připadá ochutnávka prvních vín daného ročníku. 

Svatomartinská vína mají jedinečný charakter. Tato mladá vína jsou lehká a mají nižší obsah alkoholu. Aby mělo víno přívlastek Svatomartinské, musí splňovat přísná kritéria. Jeho vstup na trh musí rovněž potvrdit odborná komise.

Autor:
Publikováno: 11. 11. 2020 12:00 Nahlásit obsah