Sirtfood dieta aneb dieta zpěvačky Adele: Nezdravý způsob stravování, který zaručuje hubnutí

Sirtfood dieta aneb dieta zpěvačky Adele: Nezdravý způsob stravování, který zaručuje hubnutí Zdroj: Shutterstock.com

Pravděpodobně jste zaznamenali, že zpěvačka Adele shodila několik desítek kilogramů. Jak tato slavná žena prozradila, za jejím úspěšným hubnutím stojí Sirtfood Diet neboli sirtuinová dieta. Co je podstatou této diety a je pro nás skutečně zdravá?

Kontroverzní dieta, která povoluje víno i čokoládu

Sirtfood dieta je oblíbená nejen díky tomu, že při ní můžete jíst čokoládu a pít červené víno. V poslední době se proslavila i díky tomu, že jejím prostřednictvím výrazně zhubla oblíbená zpěvačka Adele. Celá dieta je ovšem velmi kontroverzní záležitostí.

Autory tohoto dietního programu jsou britští výživoví specialisté Aidan Goggins a Glen Matten, kteří v roce 2016 vydali knihu Sirtfood Diet, v níž popsali zásady sirtuinové diety a uvedli také recepty na vhodná jídla. V rámci Sirtfood diety byste tedy měli výhradně konzumovat potraviny, které obsahují tzv. sirtuiny. Jedná se o enzymy, které v našem těle ovlivňují zejména fungování metabolismu. Působením sirtuinů tedy naše tělo více spaluje tuky, a naopak posiluje svalová vlákna. Autoři sirtuinové diety poukazují na to, že cílem tohoto dietního programu je zhubnout, ale zároveň si zachovat svalovou hmotu.

Zdroj: Shutterstock.com Potraviny vhodné při Sirtfood dietě

Základem sirtuinové diety je zvýšený příděl zeleniny a ovoce. Vhodné jsou zejména čerstvé zeleninové šťávy a zeleninové smoothie. Ze zeleniny si můžete dopřát například kapustu, rukolu, petržel či cibuli. Z ovoce dejte přednost jahodám, borůvkám, citrusovým plodům či jablkům.

Do svého jídelníčku při Sirtfood dietě zařaďte rovněž zelený čaj, pohanku, vlašské ořechy, olivy, ale i čokoládu s vysokým obsahem kakaa nebo červené víno. Povoleny jsou rovněž luštěniny jako fazole nebo sója. Vhodné je také kari koření a extra virrgin olivový olej.

Zdroj: Shutterstock.com Omezený příjem kalorií

Vzhledem k doporučeným potravinám musí mít člověk držící Sirtfood dietu velmi nízký energetický příjem. V první fázi trvající tři dny, která zahrnuje energetický příjem 1000 kcal, máte povolené pouze tři zeleninové šťávy a jedno Sirtfood jídlo denně. Druhá fáze trvá čtyři dny a zahrnuje maximální denní příjem 1500 kcal. V druhé fázi můžete zkonzumovat dvě zeleninové štávy a dvě Sirtfood jídla.

Následuje udržovací režim, který by měl trvat čtrnáct dnů a obsahovat tři Sirtfood jídla, jeden zeleninový džus a jednu či dvě Sirtfood svačiny denně. Autoři sirtuinové diety slibují, že díky tomuto dietnímu programu zhubnete v průměru tři kilogramy týdně.

Sirtfood dieta: Z dlouhodobého hlediska velmi kontroverzní záležitost

Z dlouhodobého hlediska je Sirtfood dieta velmi sporná. Pokud se ji rozhodnete držet například jeden týden, jedná se o výbornou očistu organismu. Z dlouhodobého hlediska však na ni většina výživových poradců pohlíží spíš jako na nezdravý dietní program, v důsledku kterého bude vaše tělo zbytečně hladovět a který se vám může po ukončení „odvděčit“ nepříjemným jojo efektem.

Autor:
Publikováno: 16. 1. 2020 10:07 Nahlásit obsah