Co se děje s vaším tělem, když se mazlíte s partnerem?

Co se děje s vaším tělem, když se mazlíte s partnerem? Zdroj: Shutterstock

Pro nás ženy je mazlení samo o sobě velmi příjemnou záležitostí. Věděla jste ale, že mazlení prospívá i našemu zdraví? To je další z důvodů, proč bychom si jej měly pravidelně dopřávat plnými doušky!

Muži a ženy versus mazlení

Muži jej nenávidí a ženy jej nemají nikdy dost. Řeč je o mazlení a tulení se před a po samotném intimním aktu nebo o běžném objímání. Podle psychologů ženám právě tato tělesná blízkost dává jistotu, že nebyly opuštěny. Naopak muži se mazlení často vyhýbají. Podle freudovské teorie je to kvůli tomu, aby se podvědomě vyhnuli povinnostem, které jsou jakkoli spojeny s péčí o ženu.

Ženy prostě po mazlení touží a často jej po svých mužnějších polovičkách požadují. A vědí proč. Tato tělesná blízkost má totiž obrovský pozitivní dopad na jejich zdraví, a to jak po psychické, tak fyzické stránce. O co konkrétně jde?

Zdroj: Shutterstock

Jste šťastnější

Při mazlení vaše tělo produkuje větší množství hormonu oxytocinu, který hraje důležitou roli v tom, jak se cítíte. Platí přitom, že čím větší množství oxytocinu vaše tělo vyprodukuje, tím šťastnější budete.

Máte lepší imunitu

Mazlení má pozitivní dopad také na lepší funkci vašeho imunitního systému. Dokazuje to například studie publikovaná v odborném časopise Sage Journals: 400 zdravých lidí bylo vystaveno viru, který způsobuje nachlazení. Ti zkoumaní jedinci, kteří se později se svými bližními objímali a mazlili, pak byli odolnější proti postupu infekce a oproti ostatním vykazovali méně závažné známky onemocnění.

Zvyšuje se vám libido

Vaše sexuální touha bude díky mazlení vyšší a vyšší. A to v důsledku toho, že vaše tělo během mazlení uvolňuje hormon dopamin, který má vliv právě na zvyšování libida. Tak proč si mazlení nedopřát i jako příjemnou předehru?

Jste méně úzkostlivá

Nejde o neznámou věc. Mazlení, tulení se i pouhé spojení rukou s osobou, kterou milujete nebo máte ráda, dokáže snížit vaši úzkost a zbavit vás přebytečného stresu. Určitě si sama vzpomenete na tu úlevu, když vás milovaná osoba během stresující situace objala nebo chytla za ruku :-).

Zdroj: Shutterstock

Snižuje se vám krevní tlak

Lidem s vysokým krevním tlakem lékaři doporučují, aby cvičili, drželi dietu nebo dokonce brali léky. Krevní tlak svého těla můžete snížit i jiným způsobem – pouhým tulením se. Podle psychologů tu existuje přímá úměra: Čím častěji se budete objímat s partnerem, tím nižší budete mít krevní tlak.

Cítíte menší bolest

Díky hormonu pohody a štěstí oxytocinu, který se vylučuje právě během mazlení a tulení se, cítíte menší bolest. Jedná se o pouhý, ale velmi účinný psychosomatický trik. Však si jistě vzpomínáte, že když jste si rozbila koleno, vrhla jste se do máminy náruče a bolest byla hned menší. Na tomto principu funguje i pouhé objetí se s partnerem :-)

Autor:
Publikováno: 16. 9. 2021 09:43 Nahlásit obsah