Jak prožívají rozchod muži? Na rozdíl od žen na ně bolest z odloučení dolehne později

Jak prožívají rozchod muži? Na rozdíl od žen na ně bolest z odloučení dolehne později Zdroj: Shutterstock

Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, a to i co se zvládání rozchodu týče. Ženy bezprostředně po rozchodu mnohem více trpí a mají zlomené srdce. Pro muže nejsou naopak první dny po rozchodu tak bolestné a až později si uvědomují, co vše ztratili. Proč tomu tak je?

Fáze rozchodu u mužů mají specifický průběh

Když se dva rozejdou, žena je obvykle na pokraji zhroucení a má zlomené srdce. I když se rozchody týkají i mužů, pánské pokolení se s nimi vypořádává jinak. Muži začnou více času trávit v práci nebo se častěji věnují svým koníčkům jen proto, aby se vyhnuli vnitřnímu pocitu zranění.

Ženám může s ohledem na toto chování připadat, že jejich expartnerovi na vztahu ani na nich samotných nikdy nezáleželo. Není to však pravda. Jak dokazuje studie Binghamton University, muži rozchod prožívají ve svém vlastním čase. Zpravidla až později si uvědomí, co vše ztratili. Navíc z dlouhodobého hlediska se muži vyrovnávají s rozchodem mnohem hůře nežli ženy. Proč tedy začínají muži pociťovat bolest z rozchodu mnohem později?

Zdroj: Shutterstock Muži ze začátku potlačují své emoce

Pár dnů po rozchodu se muži snaží udržet své emoce na uzdě. Své vnitřní stavy buď záměrně potlačují, anebo je zkrátka nedokážou plnohodnotně vyjádřit. I když se může na první pohled zdát, že se jich rozchod netýká, rozhodně to tak není. Zlomené srdce je po čase stejně dostihne.

Muži jsou zkrátka emocionální prokrastinátoři a rozchod tak prožívají mnohem později. Ženy potřebují mít naopak nepříjemné emoce z rozchodu brzy za sebou, aby následně mohly nastartovat novou kapitolu svého života.

Muži často nechápou, že je rozchod trvalý

Muži nahlíží na stejné věci odlišným způsobem než ženy. Ať už došlo k rozchodu při vzájemné dohodě, nebo jej jeden z páru inicioval, muži mají často pocit, že jde o něco přechodného. Pro ženy je rozchod něco jako uzavřená kapitola, která potvrzuje, že vztah definitivně skončil. Muži to tak zpravidla nevidí a až později jim dojde, že je skutečný konec.

Muži nechtějí před kamarády vypadat jako slaboši

Zatímco ženy, které mají čerstvě po rozchodu, si před svými kamarádkami i rodinou přirozeně popláčou a dostanou tak spoustu podpory, muži jsou pravý opak. Před svými přáteli se i po rozchodu snaží vypadat tvrdě a silně. Kdyby projevili své emoce, připadali by si jako slaboši.

Zdroj: Shutterstock Muži zkrátka před kamarády vystupují jako tvrdí hoši, kterých se rozchod rozhodně netýká a kteří veřejně mluví o tom, že si najdou jinou, lepší ženu. 

Muži se po rozchodu zajímají spíš o své zraněné ego

Co je pro muže dále typické? Bezprostředně po rozchodu se zaměřují na své zraněné ego než na konec partnerského vztahu. Začnou se samozřejmě také zajímat o svou expartnerku - nikoliv o ni samotnou. Chtějí naopak vědět, s kým se nově stýká.

Po určité době si však muži začnou uvědomovat, co vše ztratili a touto ztrátou budou trpět velmi dlouho. Zatímco ženy pociťují fyzickou a emocionální bolest z rozchodu dříve než muži, mnohem rychleji se z této bolesti uzdraví. Muži naopak budou bolestnou ztrátu prožívat ještě dlouho.

Zdroj: Binghamton.edu, Yourtango.com

Autor:
Publikováno: 21. 9. 2021 09:45 Nahlásit obsah