Mámy, tyto věto nikdy neříkejte svým dospělým dcerám: Vašemu vztahu rozhodně neprospějí

Mámy, tyto věto nikdy neříkejte svým dospělým dcerám: Vašemu vztahu rozhodně neprospějí Zdroj: Shutterstock.com

Nejvíce nám mohou ublížit lidé, kteří nám jsou nejblíž. O vztahu matek a jejich dospělých dcer by se mohly psát sáhodlouhé romány. I když mezi sebou mají silné pouto, často mezi nimi bývají velké neshody. Pro svou mámu zkrátka budete stále ta malá holčička. Jaké věty, které rozhodně nepřinesou nic pozitivního, by si vaše máma měla odpustit?

Matky a dospělé dcery: Pozor na stále omílané fráze, které komplikují vztah

Určitě to znáte na vlastní kůži. I když jste už dávno dospělá, vaše máma na vás stále pohlíží jako na svoje malé dítě. Jste její holčička, kterou miluje, ale kterou má potřebu čas od času usměrnit nebo poučit. Výjimky samozřejmě existují a spousta matek respektuje své dcery jako plně dospělé osoby. Hodně maminkám však z pusy vyklouznou dokola omílaná rodičovská klišé, která do vztahu mezi matkou a dospělou dcerou rozhodně nepřinesou nic dobrého.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud si mámy chtějí udržet se svými dcerami dobrý vztah, měly by dávat pozor na to, aby neřekly nějakou věc, která by mohla jejich dospělou dceru zranit. Takže mámy dospělých dcer, vyvarujte se raději následujícím frázím, které by mohly na vaši dceru zapůsobit jako červený hadr na býka.

1. Podívej se na svou spolužačku, kam to dotáhla

„Měla by ses učit od své sestry.“, „Vezmi si příklad ze své spolužačky.“ „Tvá sousedka už má přítele a co ty?“ „Já v tvém věku…“ Tyto a podobné věty by si mámy dospělých a skoro dospělých dcer měly rozhodně odpustit. Srovnání s ostatními vždy bolí. Na frak dostává dceřino sebevědomí i sebeúcta.

Mámy chtějí tímto způsobem na své dcery zpravidla zatlačit, aby na sobě zapracovaly, aby byly v něčem lepší či vzdělanější nebo aby o sebe začaly víc pečovat. Ačkoli mají matky v zásadě ušlechtilý záměr, můžou tímto způsobem pořádně pošramotit svůj vztah s dcerou.

2.  Co si o tobě lidi pomyslí?

Mámy své dcery často zaklínají otázkou, co si o nich (o jejich chování, oblékání, barvě vlasů, piercingu nebo novém tetování) řeknou lidi kolem. Podvědomě mají strach z toho, že jejich dcery vybočí z normálu. Svou závislost na názoru druhých, která je často svázána obavami či strachem, se snaží vštěpit i svým dcerám. Je to dobře?

Zdroj: Shutterstock.com

3. Už tě mám dost

Pokud máma své dceři třeba jenom v afektu řekne, že je z ní unavená a že jí má dost, její dceru to velmi zabolí. Vztah mezi mámou a dcerou by měl být o vzájemné podpoře a porozumění. Jestli se dceři těchto věcí z máminy strany nedostává, dcera je bude hledat jinde, dokonce i u cizích lidí.

4. Nezvládneš to, je to nad tvé schopnosti

„Nejsi na to dostatečně chytrá/ hezká/ vzdělaná atd.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ Nedůvěra ve vlastní dceru není vůbec hezká vlastnost. Dceru může tento matčin přistup negativně zformovat na pěkných pár let nebo dokonce na celý její život. Pokud dceři chybí důvěra a podpora, může se to odrazit v jejím nízkém sebevědomí.

Autor:
Publikováno: 8. 4. 2019 10:19 Nahlásit obsah