Proč lidé žijí v nefungujícím vztahu zcela dobrovolně a bez výčitek?

Proč lidé žijí v nefungujícím vztahu zcela dobrovolně a bez výčitek? Zdroj: Shutterstock

Statistiky udávají, že rozvodem si projde až polovina manželství. Je to bohužel trend dnešní doby, jakmile ve vztahu něco nefunguje podle představ, okamžitě žádáme o rozvod jako na běžícím páse. Namísto toho, abychom svůj vztah zachránili, jej svým chováním postupně ničíme.

Linda Esposito, která působí jako psychoterapeutka v Pasadeně v Kalifornii, napomáhá dospělým, dospívajícím i dětem nalézt v jejich životě klid a harmonii. A začala se také zabývat otázkou, proč spolu lidé jsou, pokud se neustále hádají a je na první pohled zřejmé, že jim to nefunguje. Otázka tedy zněla, proč se lidé nedokážou odpoutat od nezdravých vztahů?

Zdroj: Shutterstock „Když jsem před 30 lety začala dělat svou práci, potkávala jsem spoustu párů, u kterých čím víc jste toho věděli, tím jste jejich vztahu rozuměli méně a méně. I když jsem měla magisterský titul a tím pádem tito lidé počítali s tím, že jim pomůžu, bylo to pro mě frustrující. Poučila jsem se a pochopila, že ti, kteří tvrdí, že chtějí harmonický vztah, nemusí mít tak úplně pravdu. Pod pojmem partnerství si představuji pár, který v sobě skrývá romantiku a určitou dynamiku. Jestliže i ve vašem okolí je někdo, kdo si na svůj vztah neustále stěžuje, buď jej můžete dokola přesvědčovat o tom, že je atraktivní, inteligentní a že si zaslouží někoho lepší, anebo mu říct, že se do jeho vztahu nebudete míchat. I když to zní tvrdě a je pro vás těžké se dívat na někoho, koho máte rádi, jak se trápí kvůli lásce, i vy však máte právo žít svůj život a neposlouchat neustále stížnosti, které vás duševně i fyzicky vyčerpávají,“ řekla Linda.

Sestavila proto seznam deseti věcí, které jsou podle ní důvodem, proč lidé žijí v nešťastném vztahu a jsou společným jmenovatelem zlých a nefungujících vztahů.

  1. Vztahy nejsou vždy takové, jak působí navenek.
  2. Když je člověk tichý, nemusíte to znamenat, že si neumí prosadit svůj názor. Jen ho vyjadřuje jinými způsoby než křikem.
  3. Hněv, ať už verbální nebo ne, je vždy zaměřený na někoho nebo na něco.
  4. Ve většině vztahů je jeden z partnerů aktivnější a tohle nerovnoměrné rozdělení sil přiměje toho méně aktivního k závislosti na tom druhém. Ten aktivnější z partnerů například organizuje rodinné oslavy, dovolené, děti a tak podobně.
  5. Závislí lidé jsou většinou i ti nespokojení. Zdroj: Shutterstock
  6. Partneři mezi sebou vytváří určité šablony či dohody. Tímto se však jen snaží zakrýt něco, co ve vztahu nefunguje nebo to ten vztah kazí, jako je nevěra, užívání návykových látek a jiné.
  7. Když se ve vztahu objeví konflikt či problém, spousta párů spolu zůstává kvůli dětem, financím, společenskému životu a tak podobně. Někteří dokonce věří, že si zlé zacházení zaslouží. Jakmile vám ale dojde, že nic z toho nepotřebujete, vše nabere úplně jiný smysl.
  8. Nefunkční dohody ve vztahu znamenají, že obě dvě strany se snaží před realitou něco ukrýt a ve skutečnosti žijí ve lži.
  9. Lži vytvářejí pocit viny a studu, což následně způsobuje hněv, který si vylíváte na svém partnerovi.
  10. Emocionálně zdraví lidé se učí tolerovat, přijímat a kontrolovat svůj hněv.

Máte i vy ve svém okolí pár, který se neustále hádá a není v jejich vztahu již žádná láska? 

Autor:
Publikováno: 12. 10. 2021 11:34 Nahlásit obsah