Důvody, proč prát nové oblečení: Vyhnete se nejen alergické reakci

Důvody, proč prát nové oblečení: Vyhnete se nejen alergické reakci Zdroj: Shutterstock

Kupujete si rádi nové oblečení v kamenných či online obchodech? Perete jej po nákupu, nebo jej rovnou nosíte? I když nové oblečení vypadá perfektně, má jasné barvy, dokonalé zdobení a definovaný střih, raději jej před prvním nošením dejte do pračky. Přinášíme důvody, proč to udělat.

Vyperete přebytečné barvivo

Proč prát nové oblečení, které jste si koupili v obchodě? Jedním z důvodů je, že z něj vyperete přebytečné barvivo, které by se mohlo dostat na vaši pokožku nebo na jiné oblečení. 

Oblečení vyrobené ze syntetických vláken, jako je polyester či akryl, bývá často dobarvováno azoanilinovými barvivy. Ta mohou u dětí či u citlivých jedinců vyvolat tzv. kontaktní dermatitidu z textilií, která často vypadá jako vyrážka či ekzém.

Zdroj: Shutterstock Zbavíte se případných parazitů

V případě nového oblečení z kamenných obchodů, které si před vámi zkoušeli i jiní lidé, hrozí riziko, že si domů přinesete vši nebo svrab. Na novém oblečení také mohou ulpět bakterie, viry nebo houby. Abyste riziku přenosu předešli, právě proto vložte nové oblečení ještě před prvním nošením do pračky.

Odstraníte chemické dráždivé látky

Nové oblečení před prvním nošením byste měli prát i proto, že z něj odstraníte chemické dráždivé látky. Povrch nového oblečení prochází chemickou úpravou. Výrobci do oblečení přidávají například urea-formaldehyd, aby vylepšili vzhled textilie a předešli jejímu pomačkání. Tato látka se mnohdy používá i proto, aby se zabránilo plesnivění oděvů při přepravě na delší vzdálenosti v uzavřených kontejnerech.

Zdroj: Shutterstock Urea-formaldehyd vám zpravidla neuškodí. Pokud však máte citlivou pokožku, může se u vás objevit vyrážka. A to nejčastěji v podpaží, na krku, v oblasti pasu nebo na stehnech - tedy tam, kde se o vaše tělo oblečení tře nejvíce.

Jak prát nové oblečení

Při praní nového oblečení postupujte podle pokynů, které naleznete na štítku konkrétního oděvu. Jestliže navíc najdete upozornění, abyste daný kus oblečení vyprali samostatně, tento pokyn dodržte. V opačném případě by mohlo v pračce dojít k přenosu barviva, a tedy k nepříjemnému obarvení vašeho dalšího prádla.

Zdroj: Link.springer.com, Sfamjournals.onlinelibrary.wiley.com, Thespruce.com
Autor:
Publikováno: 26. 4. 2022 10:52 Nahlásit obsah