Cvičebnice české gramatiky pro 3. třídu děsí nevěrou a sebevraždou. Pokud jsou autoři na hlavu, co na to redaktoři? ptá se Líný učitel

Cvičebnice české gramatiky pro 3. třídu děsí nevěrou a sebevraždou. Pokud jsou autoři na hlavu, co na to redaktoři? ptá se Líný učitel Zdroj: Shutterstock

Setkali jste se na základní škole s učebnicí, pracovním sešitem nebo cvičebnicí, nad jejichž obsahem jste kroutili hlavou? Na jeden z těchto studijních materiálů na své facebookové stránce poukázal Líný učitel alias Robert Čapek. Jde o cvičebnici české gramatiky pro 3. třídu, ve které se v úkolu na vyjmenovaná slova po L píše o nevěře a sebevraždě.

“Co říkáte na ten příběh? Pro děti od 8 let!? Já jen žasnu, pokud už jsou autoři na hlavu, jak tohle mohlo ujít pozornosti redaktorů, korektorů, oponentů... Navíc u Portálu? Ten je proslulý tím, jak skáče po svých autorech. Asi jim tam tohle připadá úplně normální,” okomentoval Líný učitel jednu ze stránek cvičebnice české gramatiky pro 3. třídu základní školy, která nese název Zábavný pravopis.

Zdroj: Shutterstock V kritizovaném textu, jehož prostřednictvím si mohou žáci 3. třídy procvičovat vyjmenovaná slova po L, se mimo jiné píše o nevěře nebo o otravě plynem. A právě tato tematika je podle Líného učitele pro školáky z prvního stupně krajně nevhodná.

Když si otevřete knížku Zábavný pravopis na straně 45, objeví se text na procvičování vyjmenovaných slov po L, který měl být původně žertovný. Jenže píše se zde například o nevěře s mlynářem, zapálení mlýna, napsání dopisu na rozloučenou, spolykání prášků na spaní nebo o puštění plynu jako formě sebevraždy. Řada rodičů, která si se svými dětmi tento úkol pročítala, pak nevěřila svým očím.

Zdroj: Shutterstock “Pokud to není nějaký aprílový vtip, tak je to k pláči.”, “To je mazec! Opravdu je možné, že to někdo vydá pro děti?”, “Nene, ne, toto… to není pro rodiče? Jako procvičovačka pro rodiče by to bylo vtipné… Ale pro 8leté? Taky to nechápu!” reagovali lidé na stránce Líný učitel na netypické cvičení zaměřené na procvičování vyjmenovaných slov po L.

Někteří rodiče dokonce napsali, že tato nevhodná tematika bohužel není v případě studijních materiálů pro děti z prvního stupně výjimkou. “V čítance pro 3. ročník teď děti četly “detektivku”, ve které se jeden bratr oběsil na půdě a maminka jim umřela na rakovinu…” ozvala se naštvaně jedna maminka.

Zdroj: Líný učitel | Facebook.com
Autor:
Publikováno: 4. 5. 2023 10:00 Nahlásit obsah