Jarní únava. Jak se s ní co nejrychleji vypořádat?

Jarní únava. Jak se s ní co nejrychleji vypořádat? Zdroj: https://pixabay.com/cs/photos/%C5%BEena-mlad%C3%BD-mock-up-p%C5%99edstavovat-3711719/

Z počasí, při kterém nejraději zůstáváme doma zabalení v dece s velkým hrnkem horké čokolády, se najednou stává to "mikinové" a spolu s obavami o naši letní siluetu pociťujeme na vlastní kůži i nechuť cokoli dělat a nejraději bychom celé dny leželi v posteli. Jak se nejlépe s jarní únavou poprat? To si společně projdeme v nadcházejícím článku.

Většina z nás se po dlouhé, táhlé zimě těší na příchod tolik vytouženého sluníčka, prodlouženého denního světla a předzvěst nového života, kterou s sebou nepochybně přináší jaro. 

O to víc nás však může zaskočit, že spolu s tolik vítanými teplými měsíci nám do života vstoupí i úporná únava, malátnost a energii aby člověk pohledal. 

Někteří z nás tímto stavem, který je označován jako jarní únava, trpí každoročně, spoustu z nás ale zaskočí nepřipravené. Jak můžeme dopady jarní únavy zmírnit, nebo jim dokonce předejít? 

1. Začít musíme už u jídelníčku. Jako přípravu na tento přechod už v zimě poctivě doplňujme vitamín D, kterého máme nedostatek právě díky absenci slunečního záření. Nicméně po dlouhé zimě musíme náš jídelníček obohatit ještě více o ovoce a zeleninu. Pomoci si můžeme také vitamínovými doplňky. Na co nezapomínejme je také dostatečné množství vlákniny ve stravě, proto radši než vitamínové doplňky stravy sáhněte první po ovoci a zelenině v její přirozené podobě.

2. Druhý bod má také co dočinění s našim jídelníčkem. Centrem naší imunity, která bývá po tuhé zimě oslabená, jsou střeva, proto jim pomozme dostat se do kondice konzumováním fermentovaných mléčných výrobků, jako je například kefír. Střevům můžeme také pomoci užíváním probiotik, které nám dodají tolik potřebné mikroorganismy, aby naše střevo fungovalo jak má.

3. Stejně jako správně zvolený jídelníček ovlivňuje naše tělo také pitný režim. Na internetu najdeme spoustu doporučení, která nám radí, kolik tekutin do sebe máme dostat. Nejdůležitější ovšem je poslouchat své tělo, které Vám napoví, kolik tekutin potřebuje. Sladké limonády a slazené čaje nahraďme vodou ochucenou citronem, mátou nebo ovocem, neslazenými čaji a po každé kávě doplňme tekutiny sklenkou vody.

4. Nejlepší prevencí únavy je pohyb. Aktivita na čerstvém vzduchu nás příjemně nabudí a vylepší naši fyzickou kondici. Důležité je se aktivitou nemučit, ale dělat to, co nás baví, jedině tak totiž vytrváme a dobrá nálada, kterou nám naše pravidelná aktivita přinese, je taktéž nejlepší zbraní proti jarnímu splínu. 

5. Neméně důležitým tipem v boji proti jarní únavě je také pořádný jarní úklid. Určitě znáte ten pocit, když si po sobotním úklidu prohlížíte to, jak Vám Váš byt díky Vaší snaze pořádně prokoukl a cítíte se najednou o mnoho lépe. Pořádně ukliďme, zbavme se nepodstatných věcí a uvidíte, že stejný účinek to bude mít i na Vaši duši. 

Publikováno: 6. 4. 2021 12:59 Nahlásit obsah