Brambořík je oblíbená vánoční květina. Jak se o něj starat, aby vám kvetl každé Vánoce?
Mezi oblíbené vánoční květiny patří nejen vánoční kaktus či vánoční hvězda. Sváteční atmosféru dodá českým Vánocům také nadpozemsky krásný brambořík. Chcete si uchovat krásu bramboříku po celý adventní čas? Máme pro vás tipy, jak se o tuto křehkou vánoční rostlinu s oslnivými květy starat.
Základní pravidla pěstování bramboříku
Nedokážete si představit Vánoce bez bramboříku? Rozhodně nejste jediní. Tato rostlina kvete fialovými, růžovými, červenými či bílými květy na podzim a v zimě a zvlášť na svátečně prostřené tabuli vypadá naprosto úžasně.
Abyste se z krásy bramboříku mohli těšit každé Vánoce, vyplatí se vám dodržet několik pravidel jeho pěstování. Ač jde o jednu z nejoblíbenějších vánočních rostlin, úplně pokojová není, protože ve vytopené místnosti vám nevydrží příliš dlouho.
Bramboříky milují chlad
Během podzimních a zimních měsíců, kdy bramboříky kvetou, je pro tuto oblíbenou vánoční květinu nejlepší stálá teplota mezi 10 až 16 °C. Každý stupeň navíc v případě bramboříků zkracuje dobu kvetení, proto byste je neměli umisťovat do přetopených místností.
Bramboříkům svědčí zejména chladnější chodby a vstupní haly. Pokud tuto rostlinu můžete dát do meziokenního prostoru, ještě více se vám odvděčí svou krásou. Právě odsud můžete bramboříky přemisťovat na výzdobu vánoční tabule. Nezapomeňte je ale po pár hodinách vrátit zase na jejich původní místo.
Se zálivkou bramboříků buďte opatrnější
Bramboříky zalévejte nejlépe měkkou dešťovou nebo vychladlou převařenou vodou. Zeminu bramboříků udržujte mírně vlhkou. Se zálivkou to příliš nepřehánějte, neboť tyto rostliny umístěné v chladu pijí méně.
Držte se pravidla, které říká, abyste brambořík nezalévali přímo na hlízu. Měkkou vodu lijte raději do podmisky. Jednou týdně do vody přimíchejte hnojivo určené pro okrasné pokojové rostliny v květu.
Jak se o brambořík starat, aby přečkal do dalších Vánoc
S příchodem jarních měsíců brambořík odkvétá, opadávají mu listy a zůstává z něj pouze hlíza. Směřuje totiž k vegetačnímu klidu. Během této etapy jej postupně zalévejte co nejméně. Následně jeho hlízu vyjměte ze zeminy a vložte do malé dřevěné bedýnky, kterou dejte do chladné a tmavé místnosti.
V polovině léta přesaďte hlízu bramboříku do květináče s novým substrátem určeným pro pokojové rostliny. Hlíza by měla být v zemině zapuštěná ze dvou třetin. Pravidelně ji zalévejte a hnojte, dokud nezačne znovu rašit. Až do příchodu studeného, deštivého a větrného podzimu přitom můžete brambořík tímto způsobem pěstovat venku. Za vaši péči se vám tato rostlina opět na Vánoce odmění záplavou nádherných květů.
Zdroj: Prima-receptar.cz, Hobby.instory.cz, iReceptar.cz