Spíte s miminkem v jedné posteli? I když je to pohodlné, ohrožujete jeho bezpečnost

Spíte s miminkem v jedné posteli? I když je to pohodlné, ohrožujete jeho bezpečnost Zdroj: Shutterstock.com

Pro rodiče malých miminek není nic jednoduššího a pohodlnějšího, než nechat spát své malé dítě rovnou v jejich manželské posteli. Zvlášť když jej maminka několikrát za noc kojí mateřským mlékem. Jenže stačí chvilka nepozornosti a může se stát tragédie. Tak jako v případě Paige Fergusonové, jejíž syn si pádem z postele vážně poranil hlavičku.

Zdánlivě banální zranění, které může ohrozit život miminka

Kdybyste se s americkou maminkou Paige Fergusonovou bavili o tom, zda nechat miminko spát v manželské posteli, tato žena by vám to po svých zkušenostech rozhodně nedoporučila. Ať už máte u sebe ve velké posteli děťátko přes noc, nebo jej do manželské postele ukládáte „pouze“ k polednímu spánku, měli byste si to podle ní s ohledem na bezpečnost miminka opravdu rozmyslet.

„Byli jsme na návštěvě u přátel, kam jsme s manželem přišli i se svým šestiměsíčním synkem Coltonem. Když chtěl jít spinkat, dali jsme jej do velké postele a ze všech stran jej obskládali polštáři, aby nespadnul. Jenže Colton se bohužel přes polštáře překulil a z výšky 60 centimetrů spadnul na hlavičku,“ vypráví zdrcená máma. 

Zdroj: People.com I když měl malý Colton na hlavě bouličku, pár minut po pádu se už smál. Rodiče jej přesto raději vzali do nemocnice na vyšetření, během něhož lékaři zjistili, že si při pádu zlomil lebku a má krvácení do mozku. Právě krvácení do mozku následně způsobilo srdeční zástavu, v důsledku čehož u Coltona došlo i k vážnému poškození mozku. Colton naštěstí přežil, ale s následky banálně vypadajícího pádu se bude bohužel potýkat celý život.

Spaní s miminkem v jedné posteli: Kontroverzní záležitost

Když rodiče spí s miminkem v jedné posteli (nebo jej do velké postele odkládají k polednímu spánku), jde zkrátka o velmi kontroverzní záležitost. Zatímco maminky si tento způsob spaní pochvalují, dětští lékaři jsou výhradně proti. Rodičům doporučují, aby prvních šest měsíců s miminkem sdíleli spíš jednu místnost, a nikoliv postel.

Zdroj: Shutterstock.com Podle pediatrů je ideální mít vedle manželské postele dětskou postýlku. Spaní v dětské postýlce přitom zabrání nejen případnému pádu miminka. Pokud je součástí dětské postýlky během prvních šesti měsíců rovněž monitor dechu, rodiče tím předchází také syndromu náhlého úmrtí dítěte (SIDS).

Nechcete se vzdát spaní s miminkem v jedné posteli? Tyto tipy zajistí jeho větší bezpečí

Ve východních kulturách je zcela běžné, že děti spí od narození v posteli se svými rodiči. Na Západě však tento trend není jednoznačný, rodiče se zde dělí do dvou skupin. Zatímco někteří si společné spaní pochvalují, jiní jsou striktně proti. Jestliže i vy coby rodiče chcete, aby s vámi miminko spalo v jedné posteli, jistě vám přijdou vhod následující bezpečnostní tipy:

  • Zabezpečte postel tak, aby z ní miminko nespadlo. Ideální je mít na jejích obou stranách zábrany, které budou navíc opatřeny měkkými mantinely.
  • Odeberte z manželské postele všechny přebytečné polštářky, hračky a deky, zkrátka vše, co by vaše miminko mohlo omezit v dýchání. Mějte v posteli pouze základní ložní prádlo.
  • Dopněte pořádně prostěradla. Zkontrolujte povlečení na peřině a polštáři. Kdyby bylo nedopnuté, miminko by se do něj mohlo snadno zamotat.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Miminko by nikdy nemělo spát na kraji postele, vždy by mělo být uprostřed.
  • Aby miminko po posteli „necestovalo“ a nějak nešťastně se nepřekulilo, vhod mu přijde hnízdečko, které můžete umístit doprostřed postele.
  • Pokud chcete být ve stálé blízkosti svého miminka, řešením pro vás může být i přístavná dětská postýlka, kterou z boku jednoduše připojíte ke manželské posteli.
Autor:
Publikováno: 21. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah
Loading...