Vyčerpaným včelám můžete pomoci i vy. Nechte jim na zahradě či balkóně lžičku s cukrem

Vyčerpaným včelám můžete pomoci i vy. Nechte jim na zahradě či balkóně lžičku s cukrem Zdroj: Shutterstock.com

V naší přírodě neuvěřitelným tempem ubývá hmyzu a týká se to bohužel i včel. Jestli si myslíte, že tuto skutečnost nemůžete ovlivnit, opak je pravdou. Stačí, když včelám necháte na zahradě či balkóně lžičku s cukrem. Připravit pro ně můžete i cukerný roztok. Z jakého důvodu jim to pomůže?

Dodejte vyčerpaným včelám novou energii

Během letních měsíců mají včely nejvíc napilno. Přes den musí opylovat až tisícovku květů. Pokud máte zahradu plnou květin, jistě jste si všimli toho, že některé včely leží poblíž na zemi zdánlivě bez pohybu. Tato skutečnost ovšem neznamená, že včela umírá.

Tento drobný společenský hmyz je naopak ze své práce tolik vyčerpaný, že nemůže vzlétnout. Včela tímto způsobem vlastně odpočívá a nabírá síly k dalšímu letu. Věděli jste ale, že jí můžete dodat energii i vy?

Zdroj: Shutterstock.com

Cukerný roztok vzpruží i velmi slabou včelu

Pokud na lžičku nachystáte krystalový cukr nebo rovnou připravíte cukerný roztok, tímto elixírem vzpružíte i velmi slabou včelu, která by v opačném případě mohla zemřít. Jakým způsobem cukerný roztok připravit? Jednoduše smíchejte krystalový cukr a vodu v poměru 2:1. Až se cukr dokonale rozpustí, tuto směs přelijte na lžičku nebo do nižšího plastového kalíšku.

Energii pro včely v podobě cukerného roztoku umístěte do zahrady nebo na balkón do míst, které včely navštěvují nejčastěji. Dejte si pozor na to, aby byla lžička s cukerným roztokem mimo dosah ptáků.

Pomůžete včelám medonosným i včelám samotářkám

Cukerný roztok, který budete mít nachystaný na zahradě či balkóně, přitom uvítají nejen včely medonosné. Pro doplnění energie jej jistě rády využijí také včely samotářky, a to třeba drvodělka fialová, která je v našich zeměpisných šířkách stále častějším druhem.

Zdroj: Shutterstock.com

Fakta, která vás přesvědčí o pracovitosti včel

Když je někdo velmi pracovitý, říká se o něm, že je pilný jako včelka. Toto rčení vážně sedí, protože život včely dělnice je opravdu jedna velká dřina. Potvrzují to i následující fakta:

  • Jedna včela medonosná denně obletí až tisíce květin.
  • Včely pracují od brzkého rána. Z úlu vylétají už kolem 4. hodiny a pracují celý den až do večera. Pracovní doba jim končí kolem 17. hodiny.
  • Abyste si mohli pochutnat na 1 kilogramu medu, na sběru nektaru musí pracovat kolem 1100 včel.
  • Jedna včela medonosná má tedy za celý svůj život podíl na 9 gramech medu. To je asi polovina kávové lžičky.
  • Včela dokáže najít zdroj nektaru a pylu až do vzdálenosti 5 kilometrů.
  • Jelikož včela dokáže opylovat také užitkové plodiny, patří mezi třetí nejužitečnější hospodářské zvíře Evropy.
Autor:
Publikováno: 19. 8. 2019 12:00 Nahlásit obsah