Jste v zaměstnání neustále osočováni? Braňte se a stanovte si přijatelné meze

Jste v zaměstnání neustále osočováni? Braňte se a stanovte si přijatelné meze Zdroj: Shutterstock

Ne všem se podaří najít takové zaměstnání, které by bylo zároveň jeho koníčkem, ale pokud máte práci, která vás baví, i když to není zrovna vaše práce snů, můžete být spokojeni.

Problémy ale mohou nastat, když zjistíte, že vás vaši kolegové pomlouvají, urážejí a osočují. Tehdy je třeba řešit nastalou situaci a stanovit přípustnou mez. Jak tedy rozpoznat a řešit šikanu na pracovišti jak ze strany spoluzaměstnanců, tak nadřízených?

Bossing

To je šikana od nadřízených. Projevuje se většinou zadáváním nesplnitelných úkolů, nepřiměřenými postihy, odebíráním prémií, bonusů, sociální izolací, veřejným zesměšňováním a často také sexuálním obtěžováním. Cílem je podřízeného co nejvíce ponížit a zastrašit.

Posuzujte ovšem spravedlivě: pokud ostatní zaměstnanci, kteří vykonávají stejnou práci jako vy, dosahují lepších výsledků, mají tudíž na prémie nárok, nejedná se o šikonu. Za šikanu nelze také označit, pokud vám zaměstnavatel nechce dát dovolenou, protože jste ji už vyčerpali.

Mobbing

Je název šikany od kolegů, kteří pracují společně s vámi na stejné či podobné pozici. Začíná to zcela nevinně. Sem tam nemístná poznámka, vědomé šíření pomluv, zesměšňování, úšklebky, donášení nadřízeným, verbální útoky, sexuální obtěžování a mnohé další. Cílem je vám co nejvíce ublížit, znepříjemnit práci nebo dokonce vás donutit odejít.

Šikana na pracovišti má vliv i na vaše soukromí

Záleží na každém jednotlivci, jak se dokáže vyrovnat se šikanou. Pokud ale nedokážete nad vším mávnout rukou a jít domů s tím, že vše zůstalo za dveřmi vaší práce, tak si starosti, stres a bolest nesete domů. Tam všechnu frustraci přenášíte na ostatní členy vaší rodiny a ti si něco takového určitě nezaslouží stejně jako vy.

V případě, že šikana mezi kolegy na pracovišti má vliv na výsledky vaší práce, tak se dříve nebo později budete bát do práce vůbec chodit. Začnete pociťovat nechuť k práci, podrážděnost, nesoustředěnost, pocity nevolnosti kolem žaludku a celkově se budete cítit zle.

Mobbing i bossing se mohou velmi podepsat na vašem zdraví, jak fyzickém, tak duševním. Proto myslete hlavně na sebe a nenechte se ponižovat.  

Zdroj: Shutterstock

Jak stanovit meze

Ze začátku si šikanu téměř neuvědomujeme, přičítáme to většinou tomu, že jsme vztahovační a citliví. Omlouváme nadřízeného nebo kolegy, že zrovna mají špatný den, jsou ve stresu či mají osobní problémy. Proč ne, na to má každý z nás jednou za čas právo, ale nesmí se to zvrtnout v každodenní napadání. Věřte, že pokud je takové chování na denním pořádku, bude se jenom stupňovat. Čím více jim dovolíte, tím to bude horší. Budou zkoušet, co si mohou dovolit a kam až mohou zajít. Nedovolte jim to a ozvěte se!

Začněte vše řešit   

  • Proberte situaci s rodinou, ti vás znají nejlépe a mohou vám poradit, navíc víte, že vás podpoří a dodají potřebnou sebejistotu a odvahu.
  • Vezměte rozum do hrsti a přemýšlejte, zda vám práce stojí za ty nervy a těžkosti, zda není lepší najít si něco jiného, kde budete spokojeni.
  • Dalším řešením je navštívit odborníka z řad psychologů, kteří se na šikanu zaměřují a dají vám cenné rady, situaci s vámi podrobně proberou a pomohou najít východisko.
  • Zjistěte, zda není některý kolega na tom stejně a pokuste se najít společné řešení.
  • Snažte se věnovat pozornost hlavně sobě, rodině, koníčkům, oprostit se od problémů a zachovat si nadhled.
  • Vše si podrobně zaznamenejte, každý detail, i když se vám bude zdát nepodstatný, může být ve výsledku klíčový.

Šikana na pracovišti je trestný čin

Podle nového zákoníku práce je šikana na pracovišti trestný čin, tedy jakákoliv diskriminace, pronásledování nebo obtěžování. Je však téměř nemožné se domoci práva, proto se raději spoléhejte sami na sebe a rozhodujte se rozumem. Vše řešte s chladnou hlavou a hlavně myslete na sebe. Žádná práce nestojí za zničené zdraví a duševní pohodu.

Autor:
Publikováno: 21. 4. 2022 09:53 Nahlásit obsah