Proč se šťastné páry nevystavují na Facebooku? Má to hned několik důvodů
Stačí kliknout na ikonku „ve vztahu“ a život se vám okamžitě obrátí o 180 stupňů. Tedy aspoň na Facebooku. Na této sociální síti ovšem není nic takové, jak se zdá. Šťastné páry zpravidla nemají potřebu cokoliv zveřejňovat. Zamilované fotky s líbivými komentáři podle výzkumu Northwestern University sdílí spíš lidé, kteří se ve vztahu cítí nejistí.
Kvalita vztahu a postování na sociálních sítích
Některé páry drží své soukromí pod pokličkou, jiní svými zamilovanými fotkami a vzkazy doslova zahlcují facebookovou zeď. I když se můžeme z obsahu na sociální síti dočíst ledacos, skutečnost bývá úplně jiná. Také vědci z americké Northwestern University tvrdí, že páry, které své štěstí nevystavují na Facebooku či Instagramu, jsou mnohem šťastnější než ti, kteří se chlubí každičkou láskyplnou a dojemnou maličkostí svého vztahu.
Jak tedy spolu souvisí kvalita vztahu a postování na sociálních sítích?
1. Lidé, kteří si nejsou jistí ve vztahu, sdílí zamilovaný obsah mnohem častěji
Když si dva lidé na sociálních sítích vyznávají veřejně lásku, sdílí své romantické aktivity a zamilované fotky, už tu něco nehraje. Tímto postojem se snaží druhé přesvědčit o tom, že mají šťastný a zdravý vztah. Ovšem ve skutečnosti se cítí ve vztahu nejistí: Na sociálních sítích proto hledají prostřednictvím lajků a obdivných komentářů jenom potvrzení toho, že jim to s partnerem opravdu klape.
2. Když je pár šťastný a spokojený, nemá potřebu se rozptylovat na sociálních sítích
Šťastné páry jsou zaneprázdněné svou vlastní přítomností. Nemají zkrátka potřebu informovat o tom, jak jim je spolu dobře, ostatní lidi na sociálních sítích. Natož aby stále dokola postovali společné zamilované fotografie. Jsou tu zkrátka jeden pro druhého a nepotřebují se ve svém štěstí kýmkoli dalším utvrzovat.
3. Spokojené páry své problémy řeší offline
I nad spokojeným vztahem se občas vynoří zakaboněné mráčky. Pokud jde o vyrovnaný pár, snaží se své problémy řešit v soukromí. Není nic horšího, než rozpory ve vztahu řešit veřejně na sociálních sítích, kde se o nich dozví nejen rodina a přátelé, ale i spolupracovníci. I sebemenší rozpor, který pár řeší na sociálních sítích, navíc může přerůst v bublinu nebývalých rozměrů.
4. Šťastné páry si nepotřebují nic dokazovat
Lidé, kteří jsou spolu skutečně šťastní, nepotřebují druhým na sociálních sítích o své lásce vůbec nic dokazovat. Na takovém Facebooku či Instagramu se zkrátka zbytečně nepředvádí a ani se nesnaží třeba o to, aby na ně žárlil někdo další. Šťastné páry jsou tu offline jeden pro druhého a nežijí momenty druhých v online světě.
5. Lidé, kteří žijí pouze své offline životy jsou mnohem šťastnější
Dánský Institut pro výzkum štěstí došel k závěru, že lidé, kteří nemají účet na Facebooku jsou mnohem šťastnější. Na základě výzkumu mimo jiné zjistil, že uživatelé této sociální sítě jsou náchylnější k rozčilení, depresím, ale i obavám.
Naopak lidé, kteří nejsou k této síti připojení, nemají tendenci se tolik srovnávat se svým okolím. Žijí své reálné životy a mají opravdové vztahy, pro které nehledají uznání v online světě.