Tradice a zvyky u vánočního stolu: Štědrovečerní stolování má svou nepsanou etiketu, některá pravidla jsou již zapomenutá

Tradice a zvyky u vánočního stolu: Štědrovečerní stolování má svou nepsanou etiketu, některá pravidla jsou již zapomenutá Zdroj: Shutterstock.com

Za několik dní opět usedneme u štědrovečerní večeře. Není to pouze o tom, že si s rodinou pochutnáme na rybí polévce a smaženém kapru s bramborovým salátem a pak se vrhneme na rozbalování vánočních dárků. Štědrovečerní stolování má po staletí svá pravidla. Které tradice a zvyky se tedy vážou k vánočnímu stolu?

Sudý počet stolovníků

Když se sešel lichý počet stolovníků, podle vánoční pověry musela hospodyňka prostřít pro jednoho strávníka navíc, aby byl zajištěn sudý počet. Naši předkové totiž věřili, že během Štědrého večera chodí smrt na obhlídku prostřených stolů. V případě lichého počtu stolovníků by se tak pro jednoho z nich mohla v následujícím roce vrátit.

Od štědrovečerní večeře se nevstává

Od štědrovečerní večeře nikdo nesmí vstát s předstihem, v opačném případě jej může potkat neštěstí. Jestliže během stolování vstane, pověra říká, že příští rok u stolu s ostatními již sedět nemusí.

Zdroj: Shutterstock.com Do každého rohu něco navíc

V minulosti neměl zůstat štědrovečerní stůl nikdy prázdný. Hospodyňka do jednoho rohu položila celý chleba, aby její rodina měla příští rok co jíst. Do druhého rohu dala ošatku se vším, co jejich pole urodilo, aby další rok byla dobrá sklizeň. Do třetího rohu umístila mince, které slibovaly blahobyt, a do čtvrtého rohu misku s kousky jídla pro dobytek.

Stůl omotaný řetězem

Dříve hospodyně rovněž na Štědrý večer omotávala nohy stolu řetězem nebo provazem. Za jakým účelem? Vánoční pověra říká, že v celém následujícím roce chtěla zajistit soudržnost rodiny a také ochranu domu před zloději.

Rybí šupiny pod talířem

Šupiny z kapra jsou symbolem peněz a finanční prosperity. Chcete, abyste neměli v příštím roce hluboko do kapsy? Schovejte si rybí šupinu během štědrovečerní večeře pod talíř. Šupinu si můžete následující den vložit také do peněženky, kde ji budete nosit po celých následujících dvanáct měsíců až do příštích Vánoc.

Zdroj: Shutterstock.com

Sekera pod stolem

Na předkové umisťovaly pod štědrovečerní tabuli také sekeru. Těsně před večeří na ni musel bosou nohou stoupnout každý z rodiny. Dle pověry jej to mělo ochránit před bolestmi nohou.

Vánočka se schovanou mincí jako dezert

Pro naše předky měla vánočka během Štědrého večera magický význam. Toto sladké pečivo si dávali na závěr večeře jako dezert. Hospodyňka, která vánočku připravovala, do ní zapekla minci. Kdo ji ve svém plátku vánočky během štědrovečerní večeře našel, měl být v příštím roce zdravý a šťastný. Pro zajímavost: chudší rodiny do vánočky místo mince zapékaly šípek nebo česnek.

Autor:
Publikováno: 22. 12. 2020 10:00 Nahlásit obsah