Proč klepeme na dřevo pro štěstí: Tato pohanská pověra má přivolat ducha stromu

Proč klepeme na dřevo pro štěstí: Tato pohanská pověra má přivolat ducha stromu Zdroj: Shutterstock

Také ťukáte třikrát za sebou na dřevo, abyste měli štěstí a abyste odvrátili případnou smůlu? Nejste v tom rozhodně sami. Dělá to snad každý z nás, ovšem takřka nikdo nezná pravou podstatu této pověry. Proč tedy klepeme třikrát na dřevo, abychom měli štěstí?

Lidé klepou na dřevo dlouhá staletí

Když chceme, aby se nám stále dařilo, při vyslovení konkrétního přání třikrát zaklepeme na dřevo, zpravidla například na dřevěný stůl. Pověra klepat na dřevo pro štěstí je v lidech zakořeněná už dlouhá století a má svůj původ až v keltských dobách.

Klepání na dřevo je ryze pohanskou pověrou, v průběhu staletí ji začali dodržovat také křesťané. I v současné době si třikrát za sebou zaťukáme na dřevo pro štěstí, ovšem dávno jsme už zapomněli hlavní podstatu této pověry.

Ve dřevě je ukrytý duch stromu, věřili Keltové

Keltové věřili tomu, že v každém stromě žije duch známý jako Hamadryáda nebo Dryáda. Když tedy klepali na dřevo, chtěli tím na pomoc přivolat ducha stromu, aby odvrátil určité zlo nebo jim splnil přání.

Zdroj: Shutterstock Až tedy budete příště klepat pro štěstí na dřevo, vzpomeňte si, že vlastně přivoláváte ducha stromu. Podle pověry přitom nemusíte ťukat pouze na živý strom, ale na jakoukoliv dřevěnou plochu.

Pověra klepání na dřevo má i místní varianty

Další teorie říká, že pohané klepali na dřevo, aby zahnali zlé duchy. Anebo také, aby zlým duchům zabránili naslouchat, když zrovna mluvili o svém štěstí. Zdůvodnění toho, proč klepeme na dřevo pro štěstí, může mít tedy hned několik výkladů, tato pověra však zůstává po celém světě stále populární.

V případě klepání na dřevo pro štěstí dokonce existuje několik místních variant. Například Turkové si zatáhnou za jeden ušní lalůček a pak na dřevo klepnou celkem dvakrát. Italové se zase namísto dřeva raději dotýkají železa, a přitom říkají frázi “tocca ferro” (ve volném překladu “dotkni se železa”), aby tím zahnali smůlu a odvrátili neštěstí.

Zdroj: History.com

Autor:
Publikováno: 5. 8. 2021 12:53 Nahlásit obsah