Výchovná poradkyně z české ZŠ dala žákovi 9. třídy za výběr povolání pětku. Na její přístup upozornil Líný učitel

Výchovná poradkyně z české ZŠ dala žákovi 9. třídy za výběr povolání pětku. Na její přístup upozornil Líný učitel Zdroj: Shutterstock

Žák 9. třídy nejmenované české základní školy dostal se svými spolužáky za úkol, aby do sešitu napsal, jakou profesi chce v budoucnu vykonávat. Za tuto aktivitu týkající se výběru povolání mu však výchovná poradkyně dala pětku, i když má chlapec ADHD a snažil se pracovat, jak nejlépe umí. Na tuto kauzu upozornil Líný učitel. Jaký je váš názor?

“Víte, jaká je funkce výchovného poradce? Mimo jiné poskytuje pomoc v otázkách kariérového rozhodování žáků a poskytuje poradenskou činnost pro žáky v obtížných situacích,” nastínil pedagog Robert Čapek na svých facebookových stránkách Líný učitel, jakým způsobem by měl výchovný poradce svou práci vykonávat.

Robert Čapek konkrétně sdílel případ žáka 9. třídy z jedné české ZŠ, který měl do sešitu napsat svou představu o svém budoucím povolání. Tento chlapec uvedl, že chce být zahradníkem a sázet stromy. 

Zdroj: Shutterstock Jak na jeho písemné vyjádření zareagovala výchovná poradkyně, která má na starosti kariérní poradenství? "Zápis ukazuje, že v budoucím povolání můžeš mít řadu problémů, jedná se o nedostatečnou práci = nepřijat,” napsala pedagožka a ohodnotila chlapce známkou pět.

Kauzu nestandardního přístupu této výchovné poradkyně dále okomentoval Líný učitel alias Robert Čapek. Co si o něm tento pedagog, který se snaží reformovat české školství, myslí?

“Chlapec má ADHD, ale snaží se pracovat jak nejlépe umí. Nejvíce se naučí u toho, kdo mu dává smysluplné úkoly a chová se k němu tak, jak má. Smečka místních učitelů mu však ukazuje, zač je toho loket. A tohle mu ona "výchovná poradkyně" napsala sešitu na pracovní činnosti, kde odpovídal na otázky ohledně aktivity o budoucím povolání. Dát pětku za aktivitu, která se týká výběru povolání? Tohle napíše výchovný poradce žákovi, který chce sázet stromy? Tomu neříkám "kariérní poradenství" - napsat žákovi v deváté třídě, že nebude přijat ani jako zahradník.Tomu říkám profesní selhání nejvyššího stupně, nulová empatie a masivní lidská hloupost,” uvedl na svých facebookových stránkách Líný učitel.

Zdroj: Shutterstock Chlapec, který byl nesmyslně oznámkován výchovnou poradkyní, získal na Facebooku spoustu podpory. Lidé mu vzkázali následující. Některé komentáře však mířily i k výchovné poradkyni.

  • “Moc smutné. Jedna arogantní paní, rádoby učitelka/výchovný poradce zničí klukovi sen a život. Klučina může být nejlepší zahradník, pokud to bude chtít dělat. Tisíckrát lepší než madam "všechno vím nejlíp, já jsem učitelka". Trocha empatie a nadhledu by neuškodila. Zkostnatělé, studené dámy ničí dětem jejich sny. To je tedy motivace. Snad má chlapec fajn rodiče, kteří ho podpoří a podrží. Já mu držím palce!!!”
  • “Dnes jsem celý den zasazoval stromy. Cítil jsem se skvěle a prospěšně. Výchovné poradkyni bych to vřele doporučil také. Místo zbytečného zahřívání židle pod sebou a psaní ještě zbytečnějších "motivačních" projevů.”

  • “Možná bude paní překvapená, jak daleko to kluk dotáhne. Tohle je nechutná šikana.”
  • “Základním vstupním kapitálem do úspěšného života dítka je sebevědomí, sebeúcta, spravedlnost, pokora, slušnost, moudrost, úcta, odvaha a soucit. Tady si ve výchovném procesu můžete škrtnout vše.”
  • “Ještě horší mi pak přijde, jakým způsobem se tohle jednání pak obhajuje. Nejčastěji zaznívají argumenty jako “v práci se s nimi taky nikdo mazat nebude” nebo “v životě to take nebudou mít jednoduché”. To jsou totiž stejné argumenty jako “když můžou ostatní, tak já taky”, což ve mně evokuje pocit, že takoví lidé si myslí, že když se k sobě ostatní lidé chovají nevhodně a ubližují si, je to naprosto v pořádku a pojďme to generačně předávat dál.”
Zdroj: Líný učitel | Facebook.com
Autor:
Publikováno: 23. 9. 2022 16:49 Nahlásit obsah