Zapomínáte klíče a velmi často hledáte mobil? Podle vědců jste prý nadprůměrně inteligentní

Zapomínáte klíče a velmi často hledáte mobil? Podle vědců jste prý nadprůměrně inteligentní Zdroj: Shutterstock.com

Věčně hledáte svoje klíče, nevíte, kam jste si dali mobil nebo kde jste zaparkovali auto. Ne, nepíšeme o lidech ve středních letech, ale o dvacátnících, kteří velmi často řeší problémy typu "sakra, kam jsem to dal?". Zapomínání běžných věcí každodenního života je však podle některých vědců důkazem vaší nadprůměrné inteligence. Kde je ale pravda?

Problémy s krátkodobou pamětí

Když si nedokážete vzpomenout, kam jste dali klíče od domu nebo od auta, rozhodně to není žádná sranda. A navíc, když podobné "srandy" absolvujete několikrát do roka, je to už na pováženou. Zkrátka a dobře, měli byste zapracovat na své krátkodobé paměti, která vám umožňuje soustředit se detailněji na věci, které zrovna řešíte.

Pokud je vám kolem dvacítky nebo třicítky, za problémy se zapomínáním ve většině případů nemůže demence nebo Alzheimerova choroba. Vašim problémem je hlavně roztěkanost i to, že jste se některé každodenní činnosti, jako je zamykání dveří, vypojování elektrospotřebičů ze zásuvky nebo zhasínání světel, naučili dělat naprosto automaticky. A proto nad nimi tolik nepřemýšlíte.

Zdroj: Shutterstock.com

Klíče hledají nadprůměrně inteligentní lidé

Taky jste se přistihli, že se vůbec nesoustředíte při tom, kam schováváte klíče od domu? Tento jednoduchý úkon zkrátka není pro vaši mysl tolik důležitý a možná, že se při úschově klíčů zaměřujete úplně na jiné myšlenky, které vám běží hlavou. 

Podle výzkumných pracovníků Paula Franklanda a Blaka Richardse z univerzity v americkém Torontu v tom ale rozhodně nejste sami. Tito vědci, kteří vycházejí z výsledků své studie, tvrdí, že tímto způsobem zapomínají nadprůměrně inteligentní lidé, kteří jsou zaneprázdněni velmi důležitými problémy.

"Matematici ztrácejí své klíče. Astronauti zase zapomínají na to, kam dali své zubní kartáčky. Jejich mysl zapomíná zbytečné informace. Svůj mozek používají spíš k tomu, aby dělali důležitá rozhodnutí a životní volby," říkají američtí vědci.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak najít ztracené věci? Pomůžou vám následující tipy

Ať vědci říkají, co chtějí, ztratit třeba klíče od auta a nemít žádné rezervní je doslova jedna velká pohroma! Jakým způsobem byste se tedy měli dát do pátrání, abyste ztracenou věc co nejdřív objevili?

  • Zamyslete se nad tím, kdy jste měli hledanou věc naposledy v ruce.
  • Dejte to do souvislosti s tím, kde jste byli, co jste dělali nebo s kým jste mluvili. Snažte se vše vybavit sekundu po sekundě, teprve pak se pusťte do hledání.
  • Prohlédněte si místo, kam danou věc (například klíče) vždy ukládáte. Je pravděpodobné, že se bude nacházet někde poblíž a možná rovnou na stejném místě, jen bude něčím zakrytá.
  • Možná, že je hledaná věc i na místě, kde jste ji naposledy používali. Pořádně dané místo propátrejte.
  • Je možné, že se na hledanou věc přímo díváte, ale nevidíte ji. V tomto případě se už jedná o známku paniky ze ztráty.
Autor:
Publikováno: 19. 1. 2019 10:00 Nahlásit obsah