Zbavte se podzimní únavy jednou pro vždy: Oporou vám bude snídaně, sport i zdravý jídelníček

Zbavte se podzimní únavy jednou pro vždy: Oporou vám bude snídaně, sport i zdravý jídelníček Zdroj: Shutterstock.com

S příchodem září cítí únavu snad každý z nás. Dobu letních dovolených už odvál čas a před sebou máme vyhlídky na pochmurný a deštivý podzim. Aby si na vás podzimní únava navíc nevybrala daň v podobě depresivních nálad, můžete s tím něco udělat. Nadměrné únavy vás zbaví především následující jednoduchá pravidla, která vám vlijí novou energii do žil.

Podzimní únava: Vymaňte se z jejích spárů

Bojujete přes den s únavou a ospalostí, i když jste se v noci pořádně vyspali? Během podzimních měsíců v tom rozhodně nejste sami. O podzimní únavě, kterou zakusil snad každý z nás, se dokonce říká, že je mnohem horší nežli únava jarní. Co ji má konkrétně na svědomí? Viníkem je ubývající denní světlo.

Zdroj: Shutterstock.com Právě dostatek denního světla je potřebný k tomu, aby naše tělo tvořilo v dostatečné míře hormony, které nás udržují v bdělém a koncentrovaném stavu. Jde konkrétně o adrenalin, serotonin a kortizol. Jakým způsobem se tedy podzimní únava konkrétně projevuje? V následujících bodech se určitě poznáte i vy:

  • únava a ospalost
  • poruchy spánku
  • poruchy koncentrace, snížení výkonnosti v práci
  • depresivní stavy, podrážděnost, nespokojenost
  • výkyvy nálad
  • neschopnost vyrovnat se se stresem
  • touha po izolaci
  • snížení, nebo dokonce absence libida

Pokud nezačnete podzimní únavu řešit hned, může se vás držet až několik týdnů. Jak se ale z jejích spárů vymanit? Zkuste dodržovat následující pravidla, díky kterým se už po pár dnech budete cítit mnohem lépe.

Nezapomeňte se nasnídat

Musíte vypravit děti do školy a dojet na čas do práce, a tak nesnídáte, protože to zkrátka nestíháte? Tímto způsobem děláte svému tělu i zdraví doslova medvědí službu. Po ránu vám rozhodně nestačí šálek kávy s mlékem. Když se ráno nestihnete nastartovat zdravou a vydatnou snídaní, budete se během dne cítit o dost unavenější. Pro příště si raději udělejte čas a pořádně se nasnídejte.

Pijte v průběhu dne, co hrdlo ráčí

Aby si vás podzimní únava tolik nepodmanila, důležitý pro vás je i pravidelný pitný režim. V průběhu dne vypijte alespoň dva litry čisté neperlivé vody. Zatočit s únavou vám pomohou také dva až tři šálky zeleného čaje denně. Dejte si ale pozor na nadměrné pití kávy. I když vás tento nápoj krátkodobě povzbudí, z dlouhodobého hlediska vaše tělo velmi vyčerpává.

Dopujte se vitamíny, které vás povzbudí

Vyhýbejte se těžkým, tučným a smaženým jídlům, které vás utlumí v další činnosti. Naordinujte si takový jídelníček, který vašemu tělu dodá dostatečné množství vitamínů a minerálů. Kromě toho popíjejte fresh džusy a alespoň třikrát za den si dopřejte čerstvé ovoce a zeleninu. V boji proti únavě je pro vás důležitý především vitamín C, vitamin B5, vitamin D, železo, vápník, draslík či zinek.

Zdroj: Shutterstock.com

Pravidelně sportujte

I když se cítíte unavení a po práci byste se nejraději svalili do gauče, překonejte se a běžte si zasportovat. Nemusíte hned chodit do posilovny nebo na kurzy aerobiku, nabudí vás také rekreační běh nebo procházka přírodou. Vybraným sportovním aktivitám se věnujte alespoň třikrát týdně. Uvidíte, že vás nakopnou lépe než káva a bude se vám díky nim dobře fungovat.

Proti podzimní únavě bojujte i v práci

S podzimní únavou můžete zatočit, i když jste v práci. Přesuňte svůj stůl co nejblíž k oknu, vytáhněte žaluzie nebo roztáhněte závěsy. Svou kancelář vyzdobte veselými barvami a také vy sami se začněte mnohem veseleji oblékat. Tento přístup rozzáří váš den.

Ve volných chvílích neseďte doma

Pokud je venku pochmurno, i tak neseďte doma. Ve svém volné čase vyrazte ven s partnerem nebo kamarádkou do kavárny, do kina, na bazén nebo do sauny. Relaxujte a dělejte vše, co vás baví a z čeho máte radost. Právě tento přístup je tou nejúčinnější náplastí proti podzimní únavě i splínům na duši. Říká se totiž, že dobrá nálada léčí, a my to můžeme jenom potvrdit!

Autor:
Publikováno: 9. 9. 2019 12:45 Nahlásit obsah