Dokonalou vánočku lehce upletete i z devíti pramenů: Přinášíme návod, jak na to

Dokonalou vánočku lehce upletete i z devíti pramenů: Přinášíme návod, jak na to Zdroj: Shutterstock.com

Také se každé Vánoce ujišťujete v tom, že pletení vánočky dokáže být pořádná věda? Abyste se do pletení vánočky letos příliš nezamotali, přinášíme vám návod, jak si tuto tradiční sváteční dobrotu lehce připravíte z devíti pramenů. Postup je opravdu jednoduchý a zvládnou jej i začátečníci.

Vánočka z devíti pramenů krok za krokem

Máte rodinný recept na vánočku, který pečete každé svátky? V tom případě si vánočkové těsto připravte také letos. Tentokrát jej ovšem nedávejte do formy, ale upleťte z něj vánočku, která bude nejen skvěle chutnat, ale zároveň na ni bude hezký pohled. Jak na to?

Zdroj: Shutterstock.com Krok 1: Těsto si rozdělte na devět dílů

Všech devět dílů vánočky musí být stejně velkých. Následně z nich uválejte stejně dlouhé i široké prameny.

Krok 2: Odložte si bokem čtyři, tři a dva prameny

Vánočka, kterou budete plést, se bude skládat celkem ze tří vrstev, které postupně naskládáte na sebe. Proto nejprve jednotlivé prameny rozdělte po čtyřech, třech a dvou. Takto oddělené prameny pak budete zaplétat do sebe.

Krok 3: Zapleťte do sebe čtyři prameny

Při pletení vánočky patří tento krok k těm nejnáročnějším. Zapletené čtyři prameny budou tvořit základnu vánočky, proto postupujte opravdu pomalu a trpělivě. Jak konkrétně zaplést čtyři prameny, vám názorně vysvětlí následující videonávod.

Krok 4: Zapleťte tři prameny jako klasický cop

Zaplétání tří pramenů vánočkového těsta je velmi jednoduché. Konce pramenů přitiskněte k sobě a následně postupujte tak, jako byste zaplétala klasický cop. Po zapletení tři prameny opět stiskněte k sobě.

Krok 5: Spojte do sebe dva prameny

Dva vánočkové prameny zvládnou hravě zaplést i začátečníci. Spojte na začátku prameny k sobě a lehce je obtáčejte kolem sebe. Na závěr je opět ukončete.

Zdroj: Shutterstock.com Krok 6: Všechny tři vrstvy spolu dobře propojte

Jednotlivé vrstvy naskládejte na sebe a propojte je rozšlehaným vajíčkem. Základnu vánočky tvoří cop ze čtyř pramenů, na něj položte cop ze tří pramenů a na vrchol vánočky pak cop ze dvou pramenů. Tuto poslední vrstvu ze dvou pramenů mírně protáhněte do stran a zahněte ji dolů pod vánočku. Aby vám vánočka při pečení držela, jak má, můžete ji navíc na čtyřech místech zajistit špejlemi.

Upletenou vánočku nechte na plechu ještě mírně nakynout. Poté ji celou pomažte rozšlehaným vejcem a posypte například krájenými mandlemi. Vánočku pečte dozlatova v troubě předehřáté na 200 stupňů Celsia.

Jakým způsobem zaplétáte vánočku vy? Napište nám svůj postup do komentářů.

Autor:
Publikováno: 19. 12. 2019 13:20 Nahlásit obsah