Recepty z václavek: Vyzkoušejte václavkový guláš nebo falešnou dršťkovou polévku

Recepty z václavek: Vyzkoušejte václavkový guláš nebo falešnou dršťkovou polévku Zdroj: Shutterstock

Václavky patří k oblíbeným podzimním houbám. Pokud jste si jich nasbírali plný koš, připravíte z nich spoustu vynikajících receptů. Chutnat vám bude zaručeně guláš z václavek nebo falešná dršťková polévka. Václavky však musíte dostatečně tepelně zpracovat, neboť jsou zasyrova jedovaté.

Jak dlouho vařit václavky? Alespoň 20 minut

Václavky jsou podzimní houby, které u nás začínají růst kolem svátku svatého Václava, 28. září. Abyste si mohli v plném zdraví vychutnat recepty z václavek, je velmi důležitá jejich dostatečně dlouhá tepelná úprava. Z jakého důvodu?

Václavky jsou totiž zasyrova jedovaté. A právě syrové či nedostatečně povařené způsobují zažívací problémy. Jestli se tedy z václavek chystáte připravovat například václavkový guláš nebo falešnou dršťkovou polévku, je nezbytné, abyste tyto houby vařili alespoň 20 minut. Jestliže budete václavky tepelně zpracovávat ještě o něco déle, bude to jenom dobře.

Tip: Chcete-li, aby guláš nebo falešná dršťková polévka měly výbornou chuť, k jejich přípravě použijte pouze hlavičky václavek, a ne jejich tvrdé nožky.

Guláš z václavek: Dokonalý s houskovým knedlíkem

Václavkový guláš je opravdová delikatesa, kterou byste měli svým chuťovým pohárkům rozhodně dopřát rok co rok. Co vše na guláš z václavek potřebujete?

1 kilogram hlaviček václavek, které nakrájejte na proužky

2 lžíce sádla

2 velké, nadrobno nakrájené cibule

1-2 lžíce sladké mleté papriky

hladkou mouku na zahuštění

1 kus hovězího bujónu v poměru na 1 litr vody

sůl, mletý pepř a mletý kmín na dochucení

Postup přípravy guláše z václavek je velmi jednoduchý. Na sádle osmahněte dozlatova cibulku, kterou zasypte sladkou mletou paprikou. Cibulku s mletou paprikou krátce promíchejte, poté vše zalijte vodou, do které přidáte bujón.

Do základu na václavkový guláš vsypte nakrájené hlavičky václavek. Podstatné je, aby byly zcela ponořené. Vše dochuťte solí, mletým pepřem a mletým kmínem. Guláš z václavek vařte 20 minut, následně jej zahustěte hladkou moukou. Po zahuštění jej ještě chvíli povařte - podstatné je, aby byl krásně lesklý.

Václavkový guláš podávejte s houskovým knedlíkem nebo rýží. Dozdobit jej můžete také čerstvou cibulí, kterou nakrájíte na měsíčky.

Falešná dršťková polévka z václavek

Dali byste si na místo václavkového guláše falešnou dršťkovou polévku? Také tento recept z václavek je na přípravu velmi jednoduchý a výsledek stojí za to. Na falešnou dršťkovou z václavek si připravte následující ingredience. 

1/2 kilogramu hlaviček václavek nakrájených na proužky

1 větší cibuli nakrájenou nadrobno

2 stroužky prolisovaného česneku

1 lžíci sádla

2 krajíce staršího chleba bez kůrky

1 litr vody

1 kus hovězího bujónu

1 lžíci sladké mleté papriky

½ lžíce sušené majoránky

sůl, mletý pepř a mletý kmín na dochucení

hladkou mouku na zahuštění

Jak při přípravě falešné dršťkové polévky z václavek postupovat? Nejprve na oleji osmahněte do zlatova cibulku, ke které přidejte česnek, václavky, rozdrolený chleba a červenou papriku. Vše důkladně promíchejte, pak směs osolte, opepřete, okmínujte a zasypte hladkou moukou.

Základ na falešnou dršťkovou polévku z václavek zalijte vodou s bujónem. Tuto polévku vařte 20 minut a poté ji dochuťte drcenou majoránkou. Falešnou dršťkovou polévku z václavek vařte dalších 10 minut a následně ji ještě teplou podávejte s čerstvým chlebem.

Zdroj: Jenženy.cz, Plzen.rozhlas.cz

Autor:
Publikováno: 21. 9. 2021 10:05 Nahlásit obsah